Termín zahájení výroby těchto vozů ještě nepadl.

Automobilka vstoupila na čínský trh v roce 2007, od té doby tam prodala více než 1,5 milionu vozů. Ve čtyřech čínských závodech sjíždí z linek šest různých modelů Škody. V plánu je také již potvrzené sedmimístné SUV, které se má začít na konci příštího roku vyrábět i pro evropský trh v Kvasinách na Rychnovsku.

"V roce 2016 představíme nové velké SUV, které bude ve všech rozměrech větší než současný model Yeti. Délka vozu bude přibližně 4,7 metru a automobil bude variabilně opatřen až sedmi sedadly," prozradil mluvčí automobilky Jozef Baláž.

Další dva nové modely by prý měly zatím být určeny pouze pro čínský trh. "S čínským partnerem Šanghaj Volkswagen byla podepsána dohoda o výrobě dalšího derivátu SUV v rámci globální strategie SUV a navíc ještě memorandum o porozumění týkající se vývoje vozu CUV (Crossover Utility Vehicle)," uvedl Baláž.

V prvním případě by se mělo jednat o crossover na způsob kupé-SUV, tedy vůz podobný například BMW X4. Druhým vozem bude kompaktní model menší než jediné současné škodovácké SUV jménem Yeti. Půjde o konkurenta například Renaultu Captur či Nissanu Juke.

Škoda zvažuje, že by tyto vozy zavedla do výroby i v Evropě, finální rozhodnutí prý ale ještě nepadlo.

Produkce v Evropě je však více než pravděpodobná. Trh s "esúvéčky" je tu na vzestupu a růst zřejmě bude i nadále. Nejnovější zprávy navíc zapadají do starších informací o záměrech mladoboleslavské automobilky na poli SUV.

Už v září o plánovaném kupé-SUV, jehož vzhled by z velké míry měl napodobovat úspěšný Superb, informoval britský Auto Express, podle něhož jako základ vozu poslouží platforma už zmíněného připravovaného sedmimístného SUV, které se představí příští rok. A o dvanáct měsíců později pak má Škoda ukázat druhou generaci modelu Yeti, po níž už údajně přijde na řadu právě kupé-SUV i malý crossover. 

Mladoboleslavská automobilka loni v Číně prodala více než 280 000 aut, což je čtvrtina jejího celkového odbytu. Od letošního ledna do října na svém největším trhu dodala zákazníkům více než 226 000 vozů.