Písmeno "q" na konci názvu přitom podle nového systému označuje crossover, nebo chcete-li SUV. Jako první dorazil Kodiaq, Karoq je druhým v řadě. 

A stejně jako u modelu Kodiaq, i název Karoq pochází z Aljašky, konkrétně z malého ostrovu Kodiak. Tentokrát ovšem Škodovka zvolila jazyk původních obyvatel, kmene Aleuťanů, a dala dohromady dvě slova. „kaa'raq" (auto) a „ruq" (šíp) – dohromady tedy Karoq. Výraz pro šíp se v názvu objevuje kvůli logu značky.

Čtěte také: Lidé si utahují ze jména Karoq. Škodě navrhují jiné názvy, třeba Kardiaq a Svejq

V nejbližších letech však Škoda chystá i další "esúvéčka", kromě sportovněji vyhlížející verze Kodiaqu, které se zatím říká Kodiaq Coupé, to bude také malý crossover využívající techniku příští generace Fabie (neoficiální ilustrace najdete v galerii).

A právě pro něj jsou zřejmě určena jména, která si automobilka nedávno zaregistrovala na Úřadu průmyslového vlastnictví.

Všechna totiž mají na konci opět písmeno "q".

Místo Snowmanu přijel Kodiaq

Konkrétně jde o označení Amiq, Anuq, Arviaq, Eliaq, Karuq a Yuroq.

Zatímco Karuq je s velkou pravděpodobností jen možnou alternativou jména Karoq, ostatní označení se mohou na budoucí škodovce objevit. Stejně tak je ale samozřejmě možné, že chystaný crossover - či jiné auto mladoboleslavského výrobce - ponese úplně jiné jméno.

Nepřehlédněte: Přehledně: Jak je na tom nová Škoda Karoq ve srovnání s konkurencí?

Ostatně Škoda si v minulosti zaregistrovala mnohem víc označení, než se nakonec k sériovým vozům dostalo. Jmenovat můžeme například jména jako Sagitta, Valeria, Premia, Scintilla, Kubig, Qbig, Atlas, Hiero, Towny, Civia, Snowman, Aratan, Airon či Iron.

Mimochodem, před představením prvního velkého SUV značky Škoda se mimo jiné předpokládalo, že novinka ponese jméno Snowman. Nakonec z toho byl Kodiaq.

Chystaný malý crossover by se mohl ukázat už příští rok. Stát bude na platformě MQB A0, kterou už využívá nový Seat Ibiza a dostane ji také nový Volkswagen Polo i čtvrtá generace Fabie.