To nejzajímavější souvisí s plánovanou elektrickou ofenzívou. Nejen Škoda, ale i celý koncern Volkswagen se totiž soustředí na postupný přechod z klasických fosilních paliv na elektrickou energii a ve velkém mluví také o autonomních automobilech. 

V tomto trendu se přirozeně nese i část prezentace na stánku tuzemské Škody. Mladoboleslavská značka totiž do Frankfurtu přivezla inovovanou verzi elektrického konceptu Vision E, který se poprvé objevil v dubnu na autosalonu v Šanghaji. Plně elektrický vůz s minimalistickým vzhledem dostal mimo jiné třeba novou přední masku, přirozeně postrádající klasickou mříž chladiče. Elektromobil již nic takového nepotřebuje a tak je dominantou přední části hlavně dvojice svítících LED linií. 

Neoficiální ilustrace Škody Kodiaq RS.
Škoda Kodiaq RS přijede už příští rok. Co bude mít pod kapotou?

Jednoduchý interiér konceptu nepřipomíná prakticky nic, co bychom od Škody dosud znali. Čtveřice samostatných křesel je umístěná ve volném a vzdušném prostoru, což umožnila zcela plochá podlaha. I ta je totiž výsadou elektrifikovaných vozidel, postrádajících konvenční pohonná ústrojí. Vision E je mimochodem prvním vozidlem značky Škoda využívajícím novou koncernovou platformu MEB, která je určena pro elektromobily. 

Co se pohonného ústrojí týče, Vision E používá dvojici elektromotorů o souhrnném výkonu 306 koní (225 kW) a má stálý pohon všech kol. Maximální rychlost činí 180 km/h, údaje o dynamice neznáme, ale automobilka tvrdí, že studie dosahuje "nejlepší dynamiky, jakou bylo kdy možné u vozu značky Škoda zažít".

První elektrická Škoda dorazí v roce 2020

Lithium-iontové akumulátory a chytrá rekuperace pak umožňují maximální dojezd 500 km na jedno nabití akumulátorů. Na 80% své kapacity se baterie nabije za 30 minut.

Vision E se také chlubí automatizovaným řízením úrovně 3, což znamená, že se může například zcela ujmout řízení na dálnici. Systémy přitom řídí předjíždění, vyhýbání, zrychlují a brzdí. V nebezpečných situacích je řidič vyzván, aby se ve stanoveném čase opět chopil volantu. Od úrovně 3 komunikují vozy automaticky i mezi sebou a vyměňují si informace.

Škoda Vision E s délkou 4688 mm, šířkou 1924 mm a výškou 1591 mm však neslouží jen k demonstraci plánované elektrické budoucnosti. Podle předsedy představenstva společnosti Škoda Auto Bernharda Maiera studie dává přímo konkrétní představu, jak by první elektrická škodovka mohla vypadat. Její příjezd máme očekávat v roce 2020. Už v roce 2018 by se měl představit první škodovácký plug-in hybrid - půjde o model Superb.

Škoda Karoq.
Prozkoumali jsme novou Škodu Karoq. Jaká je naživo? A budou i další verze?

Ta „neelektrická“ část stánku Škody v hale 3 je věnována především novým SUV modelům. Objevuje se zde hlavně nový Karoq, tedy poslední přírůstek do modelového portfolia, stojící v nabídce pod větším Kodiaqem. Právě na autosalonu ve Frankfurtu má Karoq svou výstavní premiéru.

Ale najdeme tu i zmíněný Kodiaq. Škoda ve Frankfurtu vystavuje dvě nové verze: "terénní" Scout a sportovně stylizovaný SportLine. Spoustu fotek frankfurtských novinek najdete v galerii.

Sledujte zpravodajství z frankfurtského autosalonu:

Koncept Audi Aicon.
Budoucnost podle Audi. Ve Frankfurtu představuje koncepty Elaine a Aicon
Koncept Volkswagen I.D. Crozz II.
Volkswagen upravil studii I.D. Crozz. Naznačuje vzhled ektromobilu pro rok 2020
Mercedes-AMG Project One.
Mercedes-AMG Project One přináší techniku z F1. Má 1000 koní
Audi R8 V10 RWS.
Audi představilo supersport R8 s pohonem zadních kol. Vznikne 999 kusů
Ford Mustang.
Ford představil modernizovaný Mustang pro Evropu. I s 10stupňovým automatem