V roce 1913 představil William C. Durant, spoluzakladatel značky Chevrolet, znak ve formě motýlka na modelech 1914 Chevrolet H-2 Royal Mail a H-4 Baby Grand, v obou případech uprostřed přední části.

Chevrolet Royal Mail Roadster z roku 1914.

Od té doby ozdobil motýlek 215 milionů automobilů značky Chevrolet, z nichž je 60 milionů stále v provozu. Automobil značky Chevrolet se v některé ze 140 zemí světa prodá v průměru každých 6,39 sekundy. Během prvního pololetí letošního roku automobilka zaznamenala rekordní prodej 2,5 milionu vozů. Sté výročí vzniku motýlka doprovází představení novinek, jako kompaktní sedan Cruze Clean Turbo Diesel v USA a malé SUV Trax v 40 zemích.

Přestože motýlek spatřil světlo světa před 100 lety, detaily jeho vzniku stále nejsou známy. Pověsti hovoří o inspiraci vzorem tapet v pařížském hotelu nebo o reklamě v novinách, kterou Durant uviděl během dovolené v Hot Springs.

Vdova po Durantovi a jeho dcera mají každá svou verzi. Dcera Margery Durant ve své knize z roku 1929 My Father (Můj otec), vzpomíná, že Durant občas při večeři čmáral návrhy znaků na kousky papíru. „Myslím si, že to bylo jednou večer, mezi polévkou a smaženým kuřetem, když nakreslil znak, který se na Chevroletech používá dodnes," napsala.

Chevrolet BelAir z roku 1955.

Ale v roce 1968 vdova po Durantovi, Catherine, řekla v interview, že znak motýlka vznikl během dovolené v Hot Springs v roce 1912. Durant při čtení novin v hotelovém pokoji uviděl znak a zvolal: „Myslím, že toto by byl velmi dobrý emblém pro Chevrolet." Bohužel, paní Durantová nevysvětlila, jaký motiv to byl, nebo kde byl použit.

Tento náznak informací však inspiroval Kena Kaufmanna, historika a editora The Chevrolet Review, k pátrání. Zjistil, že ve vydání atlantského deníku The Constitution dne 12. listopadu 1912 byla zveřejněna reklama společnosti Southern Compressed Coal Company na „Coalettes", rafinovaný palivový výrobek. Logo Coalettes, zveřejněné v reklamě, má tvar šikmého motýlka, velmi podobný tomu, který se stal brzy ikonou značky Chevrolet.

Vývoj loga automobilky Chevrolet.

Uviděl Durant a jeho manželka tento inzerát - nebo podobný - o rok později o několik států severněji? Noviny, které Kaufmann objevil, vyšly jen 9 dnů po založení Chevrolet Motor Co. První použití znaku motýlka automobilkou Chevrolet je zaznamenáno 2. října 1913 v deníku The Washington Post.