Obecně platí, že za volant osobního automobilu mohou usedat osoby od osmnácti let věku. Ovšem třeba na Aljašce může usednout za volant každý, kdo dosáhl věku čtrnácti let. V Nigeru jsou přísnější, tam lze řídit nejdříve ve třiadvaceti.

V Saúdské Arábii jsou ovšem velmi přísní na ženy. Ty nesmějí za volant usedat vůbec, bez ohledu na věk. Cestovat automobilem mohou jen v doprovodu mužského člena své rodiny. Pokud není nikdo takový k dispozici, musí si nějakého pána najmout. „Saúdská Arábie je posledním státem na světě, kde ženy nesmějí usedat za volant. Ovšem jen do června 2018, kdy toto nařízení s definitivní platností přestane platit,“ uklidnil řidičky Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Kvíz: Jak dobře znáte česká a československá auta?
KVÍZ: Jak dobře znáte česká a československá auta? Vyzkoušejte se

Než vyjedeme

V Dánsku čeká na každého řidiče, než usedne za volant, malý rituál – přesvědčení se, zda se pod vozidlem neukrývá dítě. V Rusku trestají jízdu se špinavým vozidlem. A je jedno, zda je znečištěné zvnějšku nebo uvnitř. Posouzení je na policistovi. Někdy však ruští řidiči řeší nelehké dilema – v zimních měsících musí jezdit s čistou registrační značkou, tu však lze očisti jen na domácím pozemku či na mycí lince. V San Francisku nesmí ten, kdo čistí svůj automobil, být jen ve spodním prádle. V Texasu musejí být automobily povinně vybaveny stěrači, avšak přední okno je mít nemusí.

Perličky ze země neomezených možností 

USA zdaleka nejsou z pohledu pravidel silničního provozu jednotné. Například v Alabamě je zakázáno řídit se zakrytýma očima. V ostatních částech USA jsou smířlivější, uvedený způsob je „jen“ považován za nebezpečný. 
V Kalifornii je zakázáno používat silnici jako postel. Rovněž tak je zakázáno vyskakovat z vozidla jedoucího rychlostí vyšší než 104 kilometrů v hodině. V Severní Karolíně platí zákaz průjezdu přes hřbitovy. V západní Virgínii je možné sníst sražené zvíře.

V Connecticutu platí zákaz střílení velryb z vozidla. Navíc bude pokutován každý, kdo přechází silnici po rukách. V New Jersey bude potrestán každý, kdo uprostřed ulice zasadí strom.

Malý Smart kompletně shořel.
Řidička natankovala benzin do špatného otvoru. Její Smart skončil v plamenech

V Nevadě nesmíte na silnici na velbloudu. To ve Washingtonu bude pokutován každý, kdo do provozu vyjede na ošklivém koni. Na Floridě nesmíte upoutat k parkovacím hodinám kozu, slona či aligátora, pokud jste neuhradili parkovací poplatek. V Ontariu je možné jet po dálnici v otevřených saních tažených koňmi. Saně ovšem musejí být opatřeny alespoň dvěma zvonky.

V Kansasu je považována jízda s hvízdajícími pneumatikami za chuligánství. Přestupce musí počítat s třicetidenním vězením. Turisticky vyhledávané americké státy Nevada, Havaj, Aljaška a Kalifornie trestají příliš pomalou jízdu. V Jižní Karolíně pro změnu postihují skladování odpadků v automobilech. Na Floridě nemají nic proti jízdě na skateboardu. Jezdec však musí mít speciální licenci.

Ukradené Ferrari 488 GTB.
V pražské půjčovně se "ztratilo" drahé Ferrari. Muž si ho půjčil a nevrátil

Evropské zvláštnosti

Na kuriozity můžeme narazit i v Evropě. Ve Velké Británii výslovně přikazují řídit motorového vozidlo z předního sedadla. V Německu smějí na dálnici zastavit jen vozidla policejní, hasičská či sanitní. Ostatním je to přísně zakázáno. A to platí i pro nouzové stání z důvodu „vyschlé“ nádrže. I to je pokutováno jako důsledek nedbalosti řidiče, který navíc může ohrozit nejen jeho, ale i ostatní účastníky silničního provozu.

Rakouští policisté se mohou v zónách s rychlostí omezenou na maximálně 30 kilometrů za hodinu spolehnout při posuzování rychlosti projíždějícího vozidla jen na svůj úsudek. Pozor na chodce ve Švýcarsku. Kdykoliv smějí vstoupit do vozovky a na řidiči je, aby je neohrozil. V Makedonii nesmí sedět na přední sedačce nikdo, kdo je viditelně pod vlivem alkoholu, tedy ani jako spolujezdec.

tržnice Sukiennica
Advent v Krakově aneb Happy again pod křídly andělů a s vůní svařáku

Specifika divokého východu

A co teprve v ostatních částech světa. V Gruzii platí výslovný zákaz projíždět přes dětská hřiště. Rovněž tak je zakázáno plivat z osobního auta či autobusu. Zákaz však neplatí pro řidiče náklaďáků. Rovněž tak nesmějí být v Gruzii pokutováni poslanci v období, kdy zasedá parlament.

V Thajsku nesmí nikdo řídit automobil, a dokonce ani tuk-tuk oblečený „nahoře bez“. V Japonsku může každý dospělý požívat ve vozidle alkohol, ovšem jen do okamžiku, kdy začne jevit známky podnapilosti. Pak už by mohl mít co do činění s místními strážci zákona. Navíc zde každý, kdo usedne do vozidla řízeného opilým řidičem, bude potrestán stejně přísně jako ovíněný motorista. Japonsko je telekomunikační supervelmoc. A přece zde nesmějí řidiči při řízení používat žádná hovorová zařízení ani hands-free sady. 

V Číně řidičům zakazují zastavit, pokud se v jejich jízdní dráze nachází chodec. Navíc lze v této zemi za volant usednout jen s řidičákem tam získaným. V blízkosti Mekky je úsek dálnice, kam je povolen vjezd jen muslimům. Ostatní musejí zvolit náhradní trasu. Ve Spojených arabských emirátech mají velbloudi vždy přednost.

Zaměstnanci a zahálka v práci
Češi nakupují vánoční dárky v pracovní době. Denně "proflákají" sto minut

Co všechno se (ne)smí dělat v automobilu

V Kalifornii platí pro ženy zákaz řídit automobil v župánku. Ve státě Kentucky smějí ženy řídit oblečené jen v plavkách. Ovšem jen za předpokladu, že u sebe mají střelnou zbraň na sebeobranu. Druhým respektovaným řešením je, že je doprovázejí dva policisté. 

To Němci smějí řídit svá vozidla úplně nazí, beze zbraně a policejního doprovodu. Kabina automobilu je totiž považována za privátní prostor. Ovšem pozor! Řidiči musejí mít alespoň nazuté boty. V opačném případě pojišťovna neuhradí škodu vzniklou z důvodu dopravní nehody.

V New Yorku každého, kdo ve vozidle svleče, potrestají. „Na Kypru začali v poslední době přísně trestat řidiče, kteří jedí a pijí, zatímco řídí. Pozor, týká se i pití obyčejné čisté vody. A také jsou trestáni šoféři, kteří při jízdě bezdůvodně sundají ruku z volantu,“ varoval Budský.

Ilustrační foto
V autě strávíme průměrně přes čtyři roky života. Co všechno v něm děláme?

Cestujeme se zvířaty

Na Aljašce je zakázáno převážet psy uvázané na střeše vozidla. Rovněž tak je trestáno, pokud se na ulici oddávají sexuálním hrátkám losi. V Montaně nesmějí být v kabině kamionu přepravovány ovce. Zákaz ovšem neplatí, pokud je k dispozici vhodný doprovod. V Minnesotě můžete svézt gorilu. Ta ovšem musí vždy sedět na předním sedadle. V Itálii je dobré pamatovat na upoutání pejska bezpečnostními pásy.

Lidské potřeby za volantem

Řidiči ve Velké Británii mohou v případě potřeby vykonat svou potřebu. Močit ovšem musí mimo vozovku, u zadního kola, při tom se musejí opírat pravou rukou o vozidlo. V Idahu musí policejní hlídka před tím, než někomu přeruší romantické hrátky probíhající v jeho vozidle, použít alespoň po dobu tří minut sirénu či po uvedenou dobu blikat majáky.

„V celé řadě států se může našinec setkat s na první pohled kuriózními předpisy. Všude ovšem platí, že bezpečné dojetí do cíle je zvláštní prémií za zodpovědnou a předvídavou jízdu,“ uzavřel Budský. 

Mimozemšťané v USA
Existují mimozemšťané? Pilot viděl UFO, které vypadalo jako bílý tic tac