Automobilka TVR byla založena v roce 1947 a proslavila se produkcí lehkých a divokých sporťáků s laminátovou karoserií. Ve své historii si prošla několika kritickými okamžiky - tím nejtěžším však nedávno, krátce poté, co ji v roce 2004 koupil Rus Nikolaj Smolenskij. Už o dva roky později TVR přestalo vyrábět auta a bylo blízko smrti.

V květnu 2013 však značku TVR od Smolenského koupila společnost TVR Automotive, v jejímž čele stojí anglický milionář Les Edgar.

A ten má velké plány. V horizontu nejbližších let chce začít vyrábět několik aut, která prý hrdě navážou na divokou pověst dřívějších vozů TVR. První z nich, možná se staronovým jménem Sagaris, by se měl začít prodávat v roce 2017.

V červnu letošního roku na něj dokonce automobilka začala přijímat objednávky a nyní, po pouhých šesti týdnech, hlásí, že posbírala 250 závazných objednávek. To znamená, že pro první rok výroby je vyprodáno. Záloha přitom činí 5000 liber (v přepočtu asi 186 tisíc korun).

Pro TVR je to obrovský úspěch a důkaz, že projektu řada potenciálních kupců věří. Vždyť nové sportovní auto nejenže nikdo dosud neviděl, ale známy nejsou ani technické podrobnosti.

Zástupci značky zatím prozradili jen několik střípků. Tak například design má na starost známý Gordon Murray, který je podepsaný pod superautem McLaren F1. Vůz dostane pro značku typický rám z ocelových trubek a lehkou karoserii z plastového kompozitu.

Zadní kola bude pohánět osmiválec, původem zřejmě od Fordu (možná pětilitr z Mustangu), ale vyladěný věhlasnou firmou Cosworth. Výkon by se měl pohybovat mezi 450 až 470 koňskými silami, což vzhledem k hmotnosti lehce přesahující jednu tunu zajišťuje opravdu slibnou dynamiku. Motor bude spojen s šestistupňovou manuální převodovkou.

Podle prvních odhadů by cena neměla přesáhnout 80 tisíc liber, tedy asi 3 miliony korun.