Znáte to – když si koupíte nové auto, vteřinu poté, co s ním vyjedete ze showroomu, jste prodělali slušné jmění. Dvojnásob to platí o luxusních vozech, které jsou drahé na pořízení, navíc s celou řadou velmi vysoko naceněných příplatků a s drahým servisem. Americký server iSeeCars.com proto zveřejnil studii, která odhaluje 10 aut, jenž ztratí za pět let provozu nejvíce na hodnotě. Jde o výsledky z amerického trhu s ojetými vozy, ale většina aut se prodává i v Česku. Proto ji lze s odstupem aplikovat i na české prostředí.

Velkým překvapením není, že nejvíce ztrácí na hodnotě luxusní automobily. V top 10 autech nehezkého žebříčku se proto objevují modely od BMW nebo značky Mercedes-Benz. Dobrou investicí není ani top model od Jaguaru.

Škoda Superb Combi 2008 - 2013.
BAZAR: Na co si dát pozor při koupi ojeté Škody Superb druhé generace?

Nejhůře ale dopadl elektromobil Nissan Leaf. Je to zvláštní, protože toto auto nestojí miliony, jenže veřejnost není stále elektrickým autům nakloněná a velká skepse pak panuje na trhu s ojetými auty do zásuvky. Nissan Leaf proto podle serveru iSeeCars.com spadne za pět let provozu se svou hodnotou o 71,7 procenta. Přeloženo do řeči peněz? Za nový Leaf dáte aktuálně 926 tisíc korun. Za pět let bude mít cenu jen 262 058 korun. Přijdete tedy o více než 660 tisíc korun.

Model Ztráta hodnoty
Chevrolet Impala 66,2 %
Jaguar XJ L 66,4 %
Mercedes-Benz E 67,2 %
BMW 5 67,3 %
BMW 6 68,3 %
Ford Fusion/Mondeo 69,4 %
Mercedes-Benz S 69,9 %
BMW 7 71,1 %
Chevrolet Volt 71,2 %
Nissan Leaf 71,7 %

Zdroj: iSeeCars.com