Působivý design má jedna z novinek ruského výrobce automobilů GAZ. Model Vepr Next je, jak název napovídá, následovníkem stejně zaměřeného vozu Vepr. Ten ovšem vypadal spíše jako malý nákladní vůz z šedesátých let.

Na veletrhu užitkových automobilů v Hannoveru jsme si mohli prohlédnout verzi pick-up s dvojkabinou, do které se usadí až sedmi lidí. Pro tři z nich je místo vpředu, pro další čtyři ve druhé. To proto, že šířka vozu je nemalých 254 centimetrů.

I další rozměry budí úctu: Délka dosahuje 643 centimetrů a výška 227. Ložná plocha měří na délku 255,5 centimetrů a na šířku 115. Auto je samozřejmě postaveno na rámovém podvozku, přičemž rozvor náprav činí 377 centimetrů. Světlou výšku charakterizuje údaj 31,5 centimetru. To samozřejmě, společně s pohonem všech kol zajišťuje solidní průjezdnost terénem.

V České republice se prodává řada zvláštních ruských strojů do terénu.
Monstrum Petrovič a jiné offroady z Ruska. Koupit je můžete i u nás. Za kolik?

Automobil pohání turbodiesel s objemem 4,43 litru. Při otáčkách 2300 za minutu poskytuje maximální výkon  149 koňských sil. Nejvyšší točivý moment 490 Nm je dostupný mezi 1200 a 2100 otáčkami za minutu.

Kabina má 3 dveře

Zajímavé je, že do druhé řady sedaček se dá pohodlně nastupovat pouze zprava. Na straně řidiče jsou totiž jen jedny boční dveře, zatímco na druhém boku se nachází dvoje.

Pracoviště řidiče působí velmi účelně. Design sice za exteriérem zaostává, vše je však rozmístěno velmi účelně. Dokonce nechybí ani klimatizace (manuální) a poměrně velký displej satelitní navigace.

GAZ GL-1.
GAZ GL-1 byl nejrychlejším autem Sovětského svazu. Stačilo mu k tomu málo

Komu by nestačilo ani zmíněných 7 míst, je možno nákladní plochu nahradit dlouhou kabinou.

Automobilka GAZ v současné době již pod svojí značkou nevyrábí klasické osobní automobily. Její portfolio zahrnuje užitková vozidla a nákladní vozy s celkovou hmotností od 3,5 do 22 tun a třeba i autobusy s přepravní kapacitou 17-100 osob.