Americký úřad pro bezpečnost dopravy (NHTSA) těchto případů od roku 1995 evidoval celkem 859 a pokaždé došlo k „explozi“ střešního okna bez zjevné příčiny. V průběhu 22 let je to samozřejmě poměrně málo případů, nicméně jejich četnost se dramaticky zvýšila v posledních letech.

Konkrétně od roku 2011 se počet zvedl o 71 procent. Prošetřováním a rozkřiknutím těchto případů se pak objevilo hned několik vysvětlení. Žádné z nich však dosud nebylo úplně potvrzeno.

Největší šílenosti a nádhery tokijského autosalonu.
GALERIE: Největší podivnosti i skvosty tokijského autosalonu

Dalo by se říci, že s příchodem aktuálního desetiletí prošly panoramatické střechy velkým "boomem" a vedle toho, že jsou stále žádanější, jsou také stále větší a geometricky komplikovanější. A právě velikost skleněných střešních panelů se zdá být problémem.

Zejména v letním období a v oblastech, kde slunce pálí obzvláště výživně, se střešní panel při zahřátí poměrně značně roztáhne a zvětší svou plochu. Kovové části karoserie, ve kterých je usazen, ovšem nepovolí, což znamená, že se celé panoramatické okno „napruží“. Stačí potom sednout do rozpáleného auta, přejet větší nerovnost a jak se karoserie otřese a zakroutí, sklo praskne.

Toyota C-HR.
Toyota prý skončí s naftovými motory. Nová auta už je možná nedostanou

Mezi dalšími důvody je pak zmiňováno i prosté externí poškození skla, jelikož rozměrná a komplikovaně tvarovaná okna jsou k poškození náchylnější. Některé zdroje uvádí, že v určitých případech stačí i miniaturní prasklina od štěrku, která se postupem času působením výše uvedených sil zvětšuje, až dojde k celkovému roztříštění okna.

K tomuto se váže i možnost výskytu řady defektně vyrobených panoramatických oken jednoho výrobce, který své výrobky dodal několika automobilkám, a tato nekvalitní okna nyní začínají selhávat. Mnoho automobilek si totiž okna nevyrábí sama, ale využívají dodávek externích automobilových skláren.

Nyní se dostal na veřejnost seznam jednotlivých modelů, u nichž se tento problém od roku 2000 vyskytoval nejčastěji v USA. Žebříček potvrzuje dřívější statistku samotných automobilek, nejčastěji jde totiž o vozy značky Hyundai:

Vozidlo Počet případů
Hyundai Santa Fe 37
Nissan Murano 19
BMW řady 3 13
Kia Sorento 10
Mazda 3 9
Toyota RAV 4 9
Nissan Rogue 9
Ford Focus 8
Ford Edge 6
Hyundai Elantra 6
BMW X2.
BMW představilo nový crossover X2. Novinka chce "být cool"

Vyvstává otázka, jak budou výrobci postupovat v zabezpečení svých prosklených střech. Pro začátek by podle odborníků bylo minimálně dobré, aby všichni výrobci potahovali sklo fólií, která zabrání roztříštění při rozbití. Určité legislativní kroky chystá i úřad NHTSA, který chce bezpečnost prosklených střech lépe kontrolovat.

Nejde ale pouze o problémy na trhu USA. V roce 2007 se v Kanadě případ prasknutí střešního okna neobjevil ani jeden, do roku 2016 už jich však narostlo přes 110, přičemž jen za letošní rok bylo těchto situací zaznamenáno 103. Zajímavé nakonec je, že v Evropě se zatím zprávy o takto zásadních selháních panoramatických oken ve větším rozsahu neobjevily.