RS 3, v našem případě v podobě sedanu, umí jet rychlostí 280 kilometrů za hodinu (s posunutým omezovačem) a z klidu na stovku zrychlí za pouhé 4,1 sekundy. To je pro srovnání podobný čas, jaký potřebují například osmiválcový Jaguar F-Type R, aktuální Porsche 911 Carrera S či 4S, nebo třeba starší desetiválcové Lamborghini Gallardo - a to je skutečný supersport.

Ostrý sedan nižší střední třídy obstojí i vedle svých „eresových“ sourozenců – třeba RS 5 nebo i poslední RS 6 (ta už není v prodeji, čeká se na novou generaci). I když je z nich „trojka“ nejmenší, nejlevnější a má nejmenší motor, v disciplíně akcelerace na 100 km/h je na tom skoro stejně. Na papíře úplně ne, protože Audi uvádí zrychlení za 4,1 sekundy (zatímco například u RS 5 Coupé 3,9 sekundy). Jenže ve skutečnosti je RS 3 o něco svižnější. I naše video ukazuje akceleraci z nuly na stovku pod 4 sekundy – a to nepanovaly zrovna ideální podmínky.

Zdroj: Youtube

Jestli jste si video pustili (což byste samozřejmě měli), pak jste si jistě všimli, že RS 3 není zrovna tiché auto. Naopak, rychlá audina dává výrazně najevo, že není obyčejná A3. A dělá to úžasným způsobem. Ať už sedíte uvnitř, nebo se „ereso“ jen prožene okolo vás, ten naštvaný a hutný zvuk, který doplňuje hlasité bublání, prskání a střílení z výfuku, nejde nemilovat.

A zvuk autům dává charakter. Tedy těm sportovním, přirozeně.

Co za to může?

V tomhle případě není co řešit, RS 3 zní prostě fantasticky. A vlastně i jedinečně, neboť mezi předními koly schovává jedno eso.

O všechnu tu parádu se totiž stará 2,5litrový přeplňovaný pětiválec, motor, který u konkurence nenajdete. Ani u Audi nejde o zrovna obvyklou záležitost, „pětihrnek“ kromě RS 3 pohání už jen kupé TT RS.

Právě pět válců tak vytváří jedinečnou osobnost RS 3.

Konkrétně jde celohliníkový motor s označením EA855evo, který je o 26 kilogramů lehčí než předchozí provedení. O přeplňování se stará jedno turbodmychadlo, pětiválec také využívá kombinovaný vstřik paliva. Spojen je výhradně se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou a pohonem všech kol s elektronicky řízenou lamelovou spojkou. Jako celek to funguje báječně.

Výkon dosahuje 400 koní (294 kW) a točivý moment 480 Nm.

Audi RS 5 Coupé.
TEST: Brutálně rychlé, ale hodné. Audi RS 5 Coupé je ostré auto na každý den

A jestliže zvuk pětiválce je úchvatný, stejně je na tom i jeho projev. Je naprosto omračující.

Samozřejmě, po předchozích řádcích by bylo překvapující, kdybych napsal, že RS 3 „nějak nejede". Jasně, že „jede". A jasně, že jede rychle, hodně, opravdu hodně rychle. Tady jde však také o celkový charakter, jak se motor chová. Tenhle pětiválec je jako špičkový boxer po několikaměsíční tvrdé přípravě na titulový zápas: nabuzený, nadržený na dřinu a připravený poprat se s celým světem. Každé polechtání plynového pedálu bere jako výzvu, jako gong oznamující nové kolo.

Zátah nemá hluchá místa, motor odhodlaně a ochotně zrychluje skoro kdykoli, bez ohledu na otáčky – zastaví se až u omezovače v 7000 ot/min. To nejlepší ale předvádí ve druhé polovině otáčkového spektra.

Rychlost na prvním místě

Slabší žaludky spolehlivě „polechtá" start z místa se zapnutou kontrolou rozjezdu (Launch Control): při něm si auto samo zvolí vhodné otáčky k rozjezdu (3500 ot/min) a pohon všech kol ve spolupráci s vektorováním točivého momentu zajistí, aby se efektivně přenesla všechna síla přes kola na vozovku a nedošlo k jejich prokluzu. Audi se při takovém startu téměř postaví na zadní, mocně se zhoupne, vy sotva popadnete dech a najednou letíte dvě stě… Stačí k tomu asi 12 sekund. Boží! A to se může jet ještě dál, pětiválec je k neutahání.

Podobně ale působí celé auto, z každé chvilky za volantem je cítit, že rychlost byla při vývoji na prvním místě. Ve skutečnosti je RS 3 na běžných silnicích jedna z nejrychlejších věcí, co jsem kdy řídil.

Ve srovnání s obyčejnou A3 má o 25 mm nižší podvozek a širší rozchod kol – vpředu o 20 mm a o 14 mm vzadu. Přední náprava využívá zavěšení kol McPherson se spodními trojúhelníkovými rameny, vzadu je čtyřprvkové zavěšení s nezávislým odpružením. Za příplatek 27 700 Kč můžete mít adaptivní tlumiče (testovaný kus je neměl).

BMW 140i xDrive.
TEST: BMW M140i je poslední auto svého druhu. Užijte si ho, dokud můžete

Zajímavé také je, že si můžete vybrat o dva centimetry širší pneumatiky pro přední kola, než jsou zadní. Audi toto obutí dodává za příplatek (19 800 Kč, u našeho exempláře nebylo) a jeho smyslem je zajistit větší přilnavost přední nápravy a potlačit nedotáčivost.

A na tu u RS 3 občas narazíte. Při hodně ostré jízdě se auto v oblouku pocitově „neomotá“ kolem vás, cítíte, že ho do zatočení musíte trochu nutit. Není to nic hrozného a vlastně ani nečekaného, když máte mezi předními koly tak velký motor. RS 3 nemá ani mechanický samosvorný diferenciál, v zatáčkách si vystačí s přibrzďováním vnitřních kol. I tak je tenhle sedan na okreskách neuvěřitelně efektivní a… Ano, rychlý.

Brutálně rychlý. Kola se neustále pevně drží silnice a dokonale přenášejí všechnu dostupnou sílu na povrch pod nimi. V zatáčkách pak RS 3 působí jako zakousnutá do vozovky, drží a drží. Můžete letět nehoráznou pilu a přitom to působí tak samozřejmě a jednoduše. V tom se ostrý sedan podobá svým větším sourozencům, řídí se hodně snadno, bez nějaké větší námahy. Tady jde o prostou rychlost.

I když kombinace kompaktního sedanu a 400koňového pětiválce vypadá absurdně, RS 3 je seriózní a vážné míněné auto. Její zábavnost spočívá právě v té bezprostřední a snadno dostupné rychlosti, není to vyloženě víkendová hračka, v níž si užíváte samotné řízení. Ne, kdepak. V Audi RS 3 si vychutnáváte surovou rychlost, hluk a neskrývanou nadrženost pětiválce. Za volantem by vás mělo těšit vědomí, že můžete v pohodě držet krok s mnohem dražšími sportovními vozy. V tom je síla tohohle auta. 

Podvozek je pochopitelně velice tuhý, ale auto není prkenné nebo snad nepříjemné. Nejlépe samozřejmě funguje na hladkém povrchu, ale i na rozbité silnici poskytuje dostatečnou stabilitu a jistotu. Řízení je přesné a rychlé. Líbily se mi také standardní brzdy (s ocelovými kotouči o průměru 370 milimetrů vpředu a 310 mm vzadu), snesou vážně hodně. Mimochodem, za 131 200 korun můžete RS 3 vybavit keramickými brzdami.

Několik slov k praktičnosti

I když výkon sedanu RS 3 dosahuje 400 koní a na stovku zrychlí za 4,1 sekundy, pořád jde o auto nižší střední třídy, který by mělo nabídnout také nějaké „užitečné" schopnosti. Jasně, člověk, který zvažuje pořízení RS 3, chce především rychlost (jinak by mu stačila obyčejná A3), ale k té by mu pomohlo i nějaké sportovní kupé. Výběr vozu se dvěma páry dveří naznačuje touhu po jisté míře praktičnosti. Dobrou zprávou je, že RS 3 se dá v pohodě používat každý den - i přes zmíněný tvrdý podvozek.

Velikostí interiéru sedan RS 3 zrovna nevyniká, vzadu moc místa není. Pohodlně se tam usadí dva dospělí s výškou do 180 centimetrů. Zavazadlový prostor má objem 315 litrů.

Vnitřek je však kvalitně zpracovaný, skvělé jsou sportovní sedačky a tradičně dokonalá je ergonomie.

Audi RS4 Avant na válcové brzdě.
VIDEO: Nové Audi RS4 je výkonnější, než udává výrobce. Takto dopadlo na brzdě

A spotřeba? RS 3 umí jezdit za 10 litrů na 100 kilometrů, i za méně, ale chce to hodně odříkání. Zato když se necháte unést, dostanete se i k 20 l/100 km. V testovaném autě počítač ukazoval dlouhodobý průměr (po ujetí více než 7000 km) 14,4 l/100 km. A to podlě mě není úplně špatné.

Víc mě „zlobila" malá palivová nádrž, která pobere jen 55 litrů benzinu. Větší už se do vozu prostě nevešla…

Audi si za sedan RS 3 (v ceníku ho najdete s přídomkem Limuzína) žádá 1 543 900 Kč, což je na první pohled hodně peněz. Jenže když cenu srovnáte s tím, co tohle auto umí, připadá mi to najednou jako dobrá nabídka. Za 1,6 milionu totiž dostanete stroj, jehož dynamické schopnosti se nebezpečně přibližují supersportům. A to přece není tak špatné, ne?

Kompletní ceník najdete zde.

Audi RS 3 Limuzína: Hodnocení a technické údaje
+ skvělý pětiválec
+ ohromující dynamika
+ vzhledem ke schopnostem zajímavá cena
- malá palivová nádrž
motor zážehový pětiválec, přeplňovaný turbodmychadlem
objem 2480 cm3
max. výkon 294 kW (400 k) při 5800-7000 ot/min
max. točivý moment 480 Nm při 1700-5850 ot/min
převodovka automatická, sedmistupňová (dvouspojková)
max. rychlost 280 km/h (250 km/h)
zrychlení 0-100 km/h 4,1 s
spotřeba (město/mimo město/kombinovaná) 11,3/6,5/8,3 l/100 km
délka 4479 mm
šířka 1802 mm
výška 1399 mm
rozvor 2631 mm
pohotovostní hmotnost 1590 kg
zavazadlový prostor 315 l
objem nádrže 55 l
cena od 1 501 900 Kč (RS 3 Sportback); 1 543 900 Kč (RS 3 Limuzína)
cena testovaného vozu 1 890 400 Kč