Předchozí
1 z 2
Další

Výrazně podstatnější než název je tady fakt, že auto, které přede mnou stojí, má výrazně atletičtější výraz než starší „pětkové“ GT. To totiž působilo poněkud ohromným, nabobtnalým dojmem a až příliš zde vystupovala vysoká linie oken a zavalitá záď. Nová šestka, aniž by byla fakticky menší, vypadá o velký kus elegantněji. Záď je opticky hladší a hubenější, boční linie oken není tolik disproporční a suma sumárum je výsledek prostě hezčí.

Přitom ale pořád dostanete značný kus auta a to ve všech ohledech. Na délku měří šestka s GT karoserií 5091 mm, šířka činí 1902 mm a výška 1538 mm. Do kufru se při základním postavení sedadel narve hned 610 litrů zavazadel a obrovské víko, které jezdí nahoru a dolů elektricky, poskytuje zcela nerušený přístup. Marně potom vzpomínám, zda jsem ještě někde viděl podlážku kufru, vybavenou vlastní hydraulickou vzpěrou.

BMW M3.
TEST: BMW M3 Competition je skvělé auto pro ty, kteří se nenechali zlomit dobou

Doma se pohodlněji neposadíte

Uvnitř interiéru, obaleném v mém případě kávově hnědou kůží, se projevuje základ v platformě sedmičkové řady. Místa pro zadní pasažéry je přímo obrovské množství, takže ani sebevětší postavy nezažijí nedostatek. Vlastně mě i trochu mrzelo, že budu muset strávit týden vpředu na místě řidiče, ale to jen do doby, než jsem objevil taje a funkce předních sedadel.

Dvě kožená křesla mají elektrickou stehenní opěrku, bederní opěrku, dofukovací bočnice, nastavitelné „lámání“ opěráku, polohovatelnou opěrku hlavy a poskytují jedno z nejlepších posezení, jaké lze v autě zažít. Za volant si lze sednout pochopitelně do nízké, přirozené pozice a naprostou samozřejmostí je i zpracování interiéru zcela bez výhrad. Ať už z hlediska materiálů nebo ergonomie, nenašel jsem za týden nic, co by mi byť jen trochu vadilo.

Moc toho nelze vytknout ani v oblasti infotainmentu a palubních systémů. Poslední verze systému iDrive funguje skvěle, intuitivně se ovládá skrze otočný ovladač či dotykový displej a inteligentně spolupracuje s celodigitálními budíky a s head-up displejem.

BMW 140i xDrive.
TEST: BMW M140i je poslední auto svého druhu. Užijte si ho, dokud můžete

Vlastně jednu výtku bych tu možná našel, a sice ovládání pohybovými gesty. Mávání rukou před obrazovkou, které má vyvolat různé funkce, disponuje poněkud sporadickou odezvou a vždy jsem si raději našel příslušné tlačítko nebo kolečko na volantu.

Měchy vládnou rozbité silnici

Vnitřním komfortem hýčká šestkové GT svoje pasažéry s nebývalou láskyplností a nejinak je tomu i po stránce jízdního komfortu. Pokud v konfigurátoru zaškrtnete kompletní vzduchový podvozek (což byste rozhodně měli udělat), jede šestka na vzduchových vacích místo ocelových pružin. To znamená jednak nastavitelnou světlou výšku a automatické udržování výšky nezávisle na zatížení, ale hlavně brilantně pohodlné zavěšení.

Vlastně jediná nástraha, schopná vyvést podvozek z míry, spočívá ve výrazných příčných prazích. Jedná se o vlastnost společnou pro všechny vzduchové podvozky a v tu chvíli se od kol přenese o něco větší rána. Je ovšem na místě zmínit, že posádka tuto situaci pozná jen jako trošku slyšitelnější „ducnutí“. Za všech běžných okolností je totiž podvozek naprosto klidný, a to i když je silnice sebevíc rozmlácená.

Audi A8.
TEST: Posel z budoucnosti. Audi A8 přiváží technologie zítřka. A parádní komfort

Na druhou stranu však stačí přepnout do sportovního režimu a charakter celého auta se rázně změní.

Podvozek sice zachová značnou část pohodlí, ale mnohem výrazněji kopíruje silnici, takže zmizí onen plavný pocit komfortního nastavení. Přestože má šestka ke dvěma tunám hmotnosti, umí být náhle i velmi mrštná a rychlá, ačkoliv příliš řidičských prožitků neposkytne. Celé auto pořád až příliš izoluje od okolního světa, takže rychlost prezentuje nenucenou formou.

Dieselový samet

Právě ono slovo „nenucené“ se dokonale hodí i na pohonné ústrojí, které svým kultivovaným a vyklidněným projevem perfektně podtrhuje celou gaučovitou náturu auta. Do rodinného cestovního dostavníku, jakým šestkové GT bezesporu je, ideálně pasuje silný řadový šestiválec na naftu, doprovázený osmistupňovým automatem a pohonem všech kol. Sladění převodovky s motorem je vycizelované do posledního detailu.

Po městě tichounký agregát většinou jen klidně proplouvá v otáčkách do 1500 za minutu, přičemž jednotlivé změny rychlostí probíhají tak nezištně, že vás po chvíli přestanou zajímat.

Porsche Cayenne S.
TEST: Ostré i jemné. Porsche Cayenne S je luxusní SUV s rošťáckým charakterem

Přijde-li ale jeho chvíle, umí motor naprosto ohromujícím způsobem zabrat. Stačí jen polechtat plyn, aby 320 koní (235 kW) a 680 Nm nadělilo autu pozoruhodnou dynamiku. Z nuly na sto za 5,3 sekundy zrychlovala ještě před několika lety vyloženě sportovní auta. Teď to ale umí i bezmála dvoutunová mnichovská šestka a zběsilé zrychlení v jejím podání působí naprosto umírněně a nenásilně. Dokonce ani vytočení motoru k hranici pěti tisíc otáček, kde ještě stále nepřestává táhnout, nevzbuzuje dojem čehokoliv nepatřičného.

O celkové atmosféře v autě pak asi nejlépe vypovídá fakt, že při cestovních 180 km/h nemusí cestující během rozhovoru vůbec zvyšovat hlas.

Levné samozřejmě není

Ptáte se, co kombinace těžkého auta, pohonu všech kol a drtivě silného motoru udělala se spotřebou? Ani po městě jsem neviděl na palubním počítači hodnoty přes devět litrů na sto a lehká noha na okresce znamená dokonce necelých sedm. Na plnou nádrž tak zmáknete něco přes 700 kilometrů do rezervy.

Volvo V90 Cross Country.
TEST: Všestranný hrdina. Volvo V90 Cross Country je auto, které musíte mít rádi

Na závěr se musím ptát, zda je tu vůbec nějaká chyba a něco, co by alespoň trochu kazilo dojem. Samozřejmě lze namítat, že ani po odtučňovací kůře se velké GT neřadí zrovna mezi nejkrásnější auta světa. Je ale třeba si uvědomit, jaká porce vnitřního prostoru je v karoserii k dispozici, a náhle se drobná designová nevyrovnanost zcela vypaří.

A ten zbytek? Ten dovede poskytnout absolutní komfort a mocný výkon. Jen cena samozřejmě odpovídá a za 640d xDrive Gran Turismo dáte bez dalších příplatků 1 969 500 korun. Výbava navrch se potom u testovaného vozu vyšplhala na bezmála 600 tisíc korun.

Kompletní ceník najdete zde.

BMW 640d xDrive Gran Turismo: Hodnocení a technické údaje
+ párádní výkon
+ komfort podvozku
+ přední sedačky
+ ticho a klid
- diskutabilní vnější vzhled
- nedotažené ovládání gesty
motor vznětový řadový šestiválec, přeplňovaný turbodmychadlem
objem 2993 cm3
max. výkon 320 koní (235 kW) při 4400 ot/min
max točivý moment 680 Nm při 1750 ot/min
převodovka osmistupňová, automatická
max. rychlost 250 km/h
zrychlení 0-100 km/h 5,3 s
spotřeba (město/mimo město/kombinovaná) 9,0/7,3/8,1 l/100 km
délka 5091 mm
šířka 1902 mm
výška 1538 mm
rozvor 3070 mm
pohotovostní hmotnost 1910 kg
zavazadlový prostor 610 l
objem nádrže 66 l
cena od 1 673 100 Kč (630i Gran Turismo)
cena testované motorizace od 1 969 500 Kč
cena testovaného vozu 2 557 542 Kč