Právě tyto technické novinky představují největší změny, vzhled se upravoval jen decentně.

Omlazené CR-V má nové přední světlomety, jinou mřížku chladiče, mlhovky, nově tvarovaný nárazník a upravený spodní kryt motoru. Vzadu najdeme "lampy" s novými LED sdruženými světly, pozměněné páté dveře a nový nárazník.

Prostě jen "povinné" změny.

Honda CR-V.

Novinky uvnitř jsou o něco důležitější. Neplatí to tedy o jiném tvaru chromované linky na palubní desce, ani o širším výběru vnitřního obložení a barev, to jsou změny jen na efekt. Ale přítomnost nového multimediálního systému Honda Connect (standard od třetí výbavy Elegance), který se ovládá přes sedmipalcový dotykový displej, přece jen poměrně podstatná je.

Poprvé s Androidem

Systém využívá operační systém Android, známý z mobilních telefonů. Prostředí samozřejmě není úplně stejné jako ve smartphonech, ale myslím, že ovládání a orientace v něm nebude nikomu se zkušenostmi s mobilním operačním systémem od společnosti Google dělat potíže.

Grafika sice neoslní, ale zato potěší poměrně rychlé a spolehlivé reakce. Líbila se mi také "samovypínací" funkce: obrazovka se totiž v případě, že není spuštěna navigace, po chvíli sama zhasne a neruší. Je to fajn hlavně během jízdy za tmy.

Honda CR-V.

Hračičkům by se systém Honda Connect mohl líbit. Výrobce do něj už předinstaloval několik aplikací, ale majitel si další může sám stáhnout. Se systémem lze samozřejmě také propojit chytrý telefon a připojit se k internetu.

Ale věřím, že více zájemců budou spíš než multimediální systém a konektivita zajímat praktické vlastnosti auta. Modernizace na nich naštěstí nic nezměnila a CR-V je na tom i nadále skvěle.

Prostoru pro posádku je opravdu dostatek, dovnitř se v pohodě "složí" pět lidí. Výhrady nelze mít ani k zavazadelníku. A nejde jen o objem 589 litrů, ale i o jeho tvar a nízkou nakládací hranu. Využitelnost kufru navíc zvyšuje snadné sklápění zadních sedadel zatažením za madla po stranách zavazadelníku. Přepravní kapacita poté vzroste až na 1669 litrů. Škoda, že se páté dveře neumí zvednout výš, takhle pod nimi nezůstává moc místa a vyšší postavy se budou muset při nakládání hrbit.

Honda CR-V.

Vnitřek Hondy CR-V pak je obecně docela přijemným místem, potěší pohodlnými sedačkami, dostatkem odkládacích prostor i tím, že je z kabiny dobře vidět ven. Snad jen polohu za volantem bych si uměl představit lepší. Se 183 centimetry jsem měl problém "poskládat" nohy pod palubní desku, aniž bych se jí dotýkal koleny. Když jsem se se sedačkou posunul dozadu, musel jsem zase po volantu sahat příliš nataženýma rukama.

Spotřeba šla dolů jen mírně

Ale pojďme už k hlavní novince. Tedy k nahrazení vznětového motoru 2.2 i-DTEC menším, ale zato dvěma turbodmychadly přeplňovaným dieselem o objemu 1,6 litru. Jednotka z řady Honda Earth Dreams Technology poskytuje výkon 160 koní (118 kW) a nejvyšší točivý moment 350 N.m. K dispozici je s šestistupňovou manuální převodovkou, nebo - jako v případě testovaného vozu - s novým devítistupňovým automatem. Tato "biturbo" motorizace je vyhrazena pro vozy s pohonem všech kol.

Na papíře je na tom novinka lépe než předchůdce. Je výkonnější (dřívější turbodiesel měl 150 koní), ale především by měla být alespoň teoreticky úspornější a vykazovat nižší emise CO2. Plní ostatně emisní normu Euro 6, což u předchůdce neplatilo. A to je také hlavní důvod jeho použití. Stejně jako uvedení devítistupňového automatu.

Honda CR-V.

V praxi však není rozdíl v úspornosti příliš výrazný. Normovaná spotřeba 5,3 l/100 km v kombinovaném cyklu se mi zdála nedosažitelná, v průměru jsem se nedostal ani pod sedm litrů. Na konci týdenního testu palubní počítač ukazoval hodnotu 7,6 l/100 km. Na dálnici při jízdě ustálenou rychlostí 130 km/h si motor dokonce bral více než osm litrů.

Starší 2,2litrový turbodiesel uměl s manuální převodovkou jezdit v průměru za sedm litrů, s pětistupňovým automatem pak za 8 až 9 l/100 km.

S výkonem problém není

Díky dvojici turbodmychadel malý čtyřválec "táhne" v širokém spektru otáček. Vysokotlaké turbodmychadlo zajišťuje přívod vzduchu do motoru při jeho nízkých otáčkách, zatímco druhé, nízkotlaké pracuje při vysokých otáčkách. Ve středním pásmu pomáhají obě turba současně, takže v něm šestnáctistovka pracuje nejlépe. Motor má dostatek síly, aby dokázal poměrně velké a těžké SUV (více než 1700 kilogramů) solidně rozpohybovat.

Nový devítistupňový automat pak řadí poměrně hladce, ale je tak nějak pomalý. I kvůli váhavým změnám převodů auto ve výsledku i přes slušný výkon působí trochu letargicky. Převodovce třeba dlouho trvá, než po zašlápnutí plynového pedálu podřadí na nižší rychlostní stupeň. Navíc mi připadalo, že nedokáže plně využít potenciál nadvakrát oturbené jednotky a někdy ho až zbytečně vytáčí.

Řadit se dá také pádly pod volantem, ale ani tehdy nejsou reakce automatu zrovna rychlé.

Honda CR-V.

Pohonnému ústrojí prostě mnohem více sedí klidná jízda. Ona Honda CR-V celkově na silnici působí velice uvolněně. I když spojení nového motoru a nové převodovky znamená úsporu 65 kilogramů a výrobce se chlubí přepracovaným podvozkem, charakter auta se tím příliš nezměnil. Vůz tak i nadále dbá především na pohodlí posádky, nehraje si nesmyslně na "řidičský" stroj.

Pohodlí především

Úroveň filtrování nerovností je znamenitá, stejně tak i odhlučnění kabiny - na něm mimochodem inženýři v Hondě také zapracovali. A to je podle mě nejdůležitější. Rodinné SUV má být v první řadě komfortní, nemá svádět k pokusům o "sportovní" jízdu.

I když "cé-er-véčko" není ani na rychlé okresce vyloženě bezradné. Je docela obratné, má strmější řízení a nebojí se rychlých změn směru. Současně je ale cítit, že mu to moc nevoní. Ale to není vyloženě špatně, Honda CR-V prostě nechce být sportovní auto.

Honda CR-V.

Takže pokud hledáte prostorné, šikovné, pohodlné, poměrně úsporné SUV a o řízení vám až úplně nejde, mohlo by tohle auto být právě pro vás. Stejně tak může být docela zajímavou alternativou k MPV.

A cena? Základní provedení s benzinovým dvoulitrem sice vyjde na 559 900 Kč, ale pokud budete chtít diesel a pohon všech kol, musíte mít k dispozici minimálně 764 900 Kč, za devítistupňový automat se pak připlácí 45 tisíc. A jestli půjdete i po lepší výbavě, může se cena přehoupnout přes hranici milionu korun.

Kompletní ceník najdete zde.

Honda CR-V 1.6 i-DTEC 4x4: Hodnocení a technické údaje
+ prostorný interiér
+ komfortní podvozek
+ celkově kultivovaný projev
- pomalejší reakce automatické převodovky
- spotřeba na dálnici
- malý úhel otevírání víka zavazadelníku
motor vznětový čtyřválec, přeplňovaný
objem 1597 ccm
max. výkon 118 kW (160 k) při 4000 ot/min
max. točivý moment 350 Nm př 2000 ot/min
převodovka devítistupňová, automatická
max. rychlost 197 km/h
zrychlení 0 - 100 km/h 10,6 s
kombinovaná spotřeba 5,3 l/100 km
cena testovaného vozu 1 048 800 Kč