Nenechte se zmást jménem, nový Peugeot 308 si sice ponechal označení svého předchůdce, ale jinak s ním nemá prakticky nic společného. Naštěstí. Minulá generace totiž určitě nepatřila mezi nejpovedenější vozy a u zájemců bodovala především nízkou cenou.

Konstruktéři proto udělali to nejlepší, co mohli: na starou 308 prostě a jednoduše zapomněli a postavili od základů úplně nové auto.

Nejsi z Wolfsburgu?

Je to znát už na první pohled. Pryč je nesmyslně dlouhý přední převis karoserie, ta tam je bláznivě "rozšklebená tlama" na přední masce. V Peugeotu tentokrát postavili elegantní, tvarově prostý hatchback s designem tak konzervativním, že by se za něj nemuseli stydět ani ve Wolfsburgu u Volkswagenu. A tam si na vozy vyzařující jakousi chladnou sošnost potrpí.

Peugeot 308.

I tak má (alespoň v mých očích) nový Peugeot rafinovaný šmrnc, osobně bych se dokonce nebál na něj ukázat jako na nejpohlednější hatchback nižší střední třídy. Ale každý z nás to samozřejmě může cítit jinak.

Že se Francouzi snažili postavit 308 úplně jinak než předchůdce, dokládá i mezigenerační změna rozměrů. Oproti zvyklostem je totiž novinka užší i kratší. Má však delší rozvor.

Důležité je snížení hmotnosti, na němž má podíl využití nové modulární platformy EMP2. Peugeot se chlupí úsporou až 140 kilogramů. A věřte mi, že to už je u takového auta znát.

Jako Aston Martin

První pohled do interiéru někoho, kdo má s novými Peugeoty už zkušenosti, nepřekvapí. Jeho uspořádání totiž rozvíjí koncept známý už z modelů 208 a 2008. To znamená především nezvyklé umístění kapličky s „budíky" přístrojů - nenajdeme ji jako obvykle za volantem, ale spíše nad ním, posazenou na vrchu palubní desky.

Peugeot 308 SW.

U zmíněných sourozenců jsem toto řešení docela kritizoval, nemohl jsem totiž najít správnou řidičskou polohu - buď jsem přes volant neviděl na přístroje, nebo jsem ho měl příliš nízko. V 308 mě ale podobný problém tolik netrápil, pohodlnou a bezpečnou pozici jsem si našel docela rychle. I tak bych byl radši za klasickou koncepci.

Hodně zvláštně působí otáčkoměr se zrcadlově otočenou stupnicí. Jinými slovy, ručička se pohybuje zprava doleva - tedy opačným směrem, než je obvyklé. Podobně ukazují otáčky třeba britské Aston Martiny, ale proč takové řešení použili v Peugeotu, to je mi záhodou… Ale budiž.

Už od druhé výbavy Active se většina palubních systémů a komfortních prvků "krotí" přes obří dotykový displej. Peugeot tak chtěl snížit celkové množství tlačítek a zjednodušit ovládání. To první se mu povedlo, tím druhým si nejsem tak jistý. Multimediální systém zatím neumí česky, není uživatelsky úplně přívětivý a práce s ním vyžaduje docela dost soustředění. Což při řízení pochopitelně není ideální. Ale dá se to naučit.

Drobnou výtku mám také ke zpracování hlavice řadicí páky. Je totiž z poctivého kovu, což není v zimě zrovna ideální. Zvlášť ráno, po mrazivé noci studí opravdu vtíravě a dlouho. V létě pak předpokládám podobný problém, jen s odlišným teplotním vjemem. A ještě dvě malé výhrady. Uvítal bych větší množství odkládacích přihrádek a víc prostoru na zadních sedadlech. Průměrně rostlí dospělí se tam budou trochu mačkat, chybí hlavně místo na kolena.

Částečným řešením může být usednutí za spolujezdce, který se díky "vykousnuté" spodní části přístrojovky (známá záležitost i z ostatních Peugeotů a Citroënů) může posunout více vpřed, aniž by riskoval modřiny od kontaktu s palubní deskou. Chytré.

Peugeot 308.

Jinak je ale všechno v naprostém pořádku. Použité materiály vypadají hodnotně, zpracování interiéru pak kvalitně - skoro jako v autě prémiové značky. 

Kufr patří mezi největší v segmentu, nabízí základní objem 420 litrů. Je i snadno přístupný. Po sklopení zadních sedaček však bohužel nevznikne rovná plocha. To ale nevidím jako nepřekonatelný problém, na "stěhování" objemných předmětů je tady nový kombík 308 SW

Jde to i jednoduše

Pod kapotou testovaného vozu se skrýval známý turbodiesel 1.6 HDI, tentokrát v silnější verzi o výkonu 115 koní. Spřažen je s šestistupňovou manuální převodovkou. Obojí funguje dobře, motor je kultivovaný, skvěle odhlučněný a dynamicky vozu plně dostačuje. Moc mu nevadí ani poměrně dlouhé zpřevodování.

To však ocení vaše peněženka. Naftová šestnáctistovka je i díky němu hodně úsporná, například při dálničních 130 km/h motor točí jen něco málo přes 2000 otáček a spotřebuje něco mezi 5,5 až 6 litry paliva. V kombinovaném provozu není problém jezdit za pět litrů a věřím, že při troše snaze i za méně. 

Peugeot 308.

Už jsem zmínil, že Peugeot 308 využívá novou modulární platformu EMP2 (automobilka se chlubí, že při jejím vývoji bylo podáno 116 patentových přihlášek), díky níž je výrazně lehčí než předchůdce. V testovaném provedení váží necelých 1400 kilogramů.

Za volantem je to opravdu znát, auto působí lehce a hodně hbitě. A i když podvozek není zrovna sofistikovaný, vpředu sází na vzpěry McPherson, vzadu najdeme jednoduchou zadní nápravu s deformovatelnou příčkou, funguje skvěle. Malý Peugeot je mimořádně pohodlný, poddajný a hravě si poradí s většinou nerovností. 

Komfortu však nepadla za oběť hravost a jistota v zatáčkách. V těch 308 sympaticky zaklekne, zakousne se do zvolené stopy a nechá se rychle vodit i utaženými oblouky. Chová se při tom přirozeně, sebejistě, nenaklání se. Prostě drží.

Absenci víceprvkového zavěšení zaregistrujete snad jen na opravdu hlubokých dírách, na nichž záď občas přece jen trochu odskočí. Jinak je podvozek jednoduše fantastický.

Peugeot 308.

Výborný dojem nekazí ani poměrně povedené řízení i docela přesné řazení. Jinými slovy: Peugeot 308 vás bude bavit.

Je to totiž skvěle vyvážené auto, které trápí pouze maličkosti spojené zejména s interiérem. A kdybych si ho mohl vyzkoušet jen o několik týdnů dříve, zasloužilo by si bezpochyby místo v žebříčku nejlepších vozů testovaných v roce 2013. Jen pro úplnost, nová "třistaosma" na Slovensku získala titul Auto roku, v české stejnojmenné anketě je mezi pěti finalisty.

A jak vychází cenově? Narozdíl od předchůdce se nepodbízí, naopak, ceny jsou poměrně sebevědoméZákladní tříválec vyjde na 320 tisíc, nejlevnější diesel na 392 tisíc. Vůz s testovanou silnější naftovou šestnáctistovkou a nejvyšší výbavou Allure startuje na 495 000 Kč.

Peugeot 308 1.6 e-HDI: Hodnocení a technické údaje
+ hezký zvenku i uvnitř
+ úsporný motor
+ dobré jízdní vlastnosti
- horší ergonomie ovládání
- méně místa na zadních sedadlech
motor vznětový čtyřválec, přeplňovaný
objem 1560 ccm
max. výkon 84 kW (115 k)

max. točivý moment

270 N.m
max. rychlost 196 km/h
0 - 100 km/h 10,2 s
komb. spotřeba 3,7 l/100 km
cena test. vozu 615 200 Kč

Kompletní ceník najdete zde.