Honda CR-V patří mezi nejprodávanější "esúvéčka" na světě. Spíš než vzhled na tom má zásluhu její všestrannost, kterou podtrhuje zejména prostorná kabina a velký zavazadelník se základním objemem 589 litrů. Po sklopení zadních sedadel pak můžete využít 1669 litrů.

Design testovaného auta oživila zajímavá příplatková sada Black Edition (za 25 tisíc korun) obsahující odlišnou mřížku chladiče, přední a zadní kryt nárazníku, střešní spoiler, prahové stupačky a speciální design kol - vše samozřejmě v černé barvě. Sadu však lze kombinovat s libovolným lakem karoserie. Černému vozu ale slušela.

Honda CR-V. 

Uvnitř je vše při starém, najdeme tu tedy plastově vyhlížející palubní desku, která se asi nebude líbit každému, ale zato přesvědčí kvalitou zpracování. Ovládání vyžaduje chvíli seznámování, jeho logika však není špatná.

Motor ano, s převodovkou je potíž

Potěší pohodlné sedačky, výborný výhled ven, dostatek odkládacích schránek a třeba i detail v podobě polstrování těch částí středového tunelu, u nichž hrozí pravidelný kontakt s kolenem. Silnou stránkou interiéru je jeho prostornost ve všech směrech - i statnější cestující najdou na zadních sedadlech dostatek místa.

Honda CR-V.

Honda při modernizaci CR-V zahodila naftový motor 2.2 i-DTEC a nahradila ho menším turbodieselem o objemu 1,6 litru. Dvěma turbodmychadly přeplňovaná jednotka z řady Honda Earth Dreams Technology poskytuje výkon 160 koní a maximální točivý moment 350 N.m, což jsou prakticky stejné parametry jako u testované, a tedy končící, dva-dvojky.

Ta nabízí výkon 150 koní (110 kW) a její "krouťák" také vrcholí hodnotou 350 N.m. A není to vůbec špatný motor, je poměrně kultivovaný, dostatečně silný, prostě příjemný. Jeho schopnosti bohužel v případě testovaného vozu "sabotovala" pětistupňová automatická převodovka.

Skříň s hydrodynamickým měničem točivého momentu je zajímavá použitím samostatné spojky pro každý rychlostní stupeň. Výsledkem tohoto řešení je sice mimořádně hladké řazení, ale také neustále prokluzování měniče, které se projevuje pomalejšími reakcemi ústrojí na snahu o zrychlení, doprovázenými navíc monotónním hlukem.

Honda CR-V.

V měniči převodovky bohužel výkon jinak povedeného motoru mizí a auto působí dost letargicky. S manuální převodovkou je to ale úplně jinak, s tou si turbodiesel rozumí skvěle.

Automat kazí i spotřebu, zatímco s ručně řazenou skříní umí CR-V 2.2 i-DTEC jezdit v průměru za sedm litrů, samočinná převodovka apetit zvedla na hodnoty mezi 8 a 9 l/100 km. 

Jen pro úplnost: nová dvakrát přeplňovaná šestnáctistovka bude k dispozici s novým devítistupňovým automatem.

Pohodlí především

K jízdním vlastnostem Hondy CR-V nelze nic moc namítat. Chová se tak, jak by rodinné SUV mělo. Podvozek tedy spolehlivě tlumí nerovnosti a jeho měkčí nastavení společně s uvolněným řízením odrazuje od nějakého závodění - auto se totiž v zatáčkách ani nesnaží maskovat svoje limity a rozměry. Ale právě díky tomu CR-V působí čitelným a uklidňujícím dojmem.

Honda CR-V.

Zajímavé je chování systému 4x4. Pohon všech kol v Hondě totiž funguje spíš jako nepříliš razantní "podpůrný asistent", který zadní nápravu připojuje například při výjezdu kluzkého svahu, kdy přední kola ztrácejí trakci. V zatáčkách moc nepomáhá a auto se tedy chová jako klasická předokolka.

Celkově je ale Honda CR-V dobré auto, jehož pořízení dává smysl i při vědomí, že do prodeje brzy zamíří modernizované provedení. Navíc se dá očekávat, že s jeho příjezdem dojde ke snížení cen právě předfaceliftové verze. Ta momentálně u testované naftové čtyřkolky s manuální převodovkou, což je jednoznačně rozumnější volba, začíná na 709 900 Kč.

Kompletní ceník najdete zde.

Honda CR-V 2.2 i-DTEC 5AT: Hodnocení a technické údaje
+ prostorný interiér
+ čitelné jízdní vlastnosti
+ komfortní podvozek
- chování automatické převodovky
- malý úhel otevírání víka zavazadelníku
motor vznětový čtyřválec, přeplňovaný
objem 2199 ccm
max. výkon 110 kW (150 k) při 4000 ot/min
max. točivý moment 350 N.m při 2000 - 2750 ot/min
převodovka automatická, pětistupňová
max. rychlost 190 km/h
zrychlení 0 - 100 km/h 10,6 s
kombinovaná spotřeba 6,6–6,8 l/100 km
cena testovaného vozu 963 900 Kč