Na úvod se sluší připomenout, že první generace Loganu MCV je dosud nejúspěšnější Dacii na českém trhu. Její nástupce má tedy na co navazovat. A rozhodně jej nečeká snadná úloha.

Od dodávky ke kombi

Novinka však nekráčí ve stopách předchůdce stoprocentně. Už na první pohled je jasně patrný odklon od "užitkovosti". Zatímco minulá generace evokovala svou vysokou, hranatou a dlouhou stavbou dodávku, aktuální kombi víc připomíná klasické osobní auto.

Dacia Logan MCV.

Jinými slovy, hrany byly obroušeny a především zadní polovina vozu dostala "civilnější" vzhled. Přestože na délku je nový Logan MCV o necelé dva centimetry delší, měří 4,49 metru, v kufru ubylo prostoru pro zavazadla. Namísto 700 litrů je nyní k dispozici 573 litrů. I to je však více než dostatečná hodnota.

Stejně jako objem zavazadlového prostoru po sklopení zadních sedadel - 1518 litrů. A ještě jedno číslo, Dacia se chlubí, že v autě lze v pohodě převážet předměty o délce až 2,7 metru a nosnost činí obdivuhodných 662 kilogramů. I druhá generace tak skvěle poslouží třeba jako stěhovák či "skoroužitkáč" do firmy. Potěší také nízká nakládací hrana.

Dacia Logan MCV.

Oproti svému předchůdci nový Logan MCV však už nenabídne sedmimístnou kabinu, ani praktické křídlové dveře zavazadlového prostoru. Pro početné rodiny má totiž Dacia model Lodgy, pro ty, kteří často převážejí objemné věci, pak zase užitkový Dokker.

Jak vypadá dospívání

S drobnou změnou osobnosti souvisejí i další změny. Logan má samozřejmě nový, dle mého názoru vyváženější a zajímavější, vzhled. I když se nemohu zbavit dojmu, že bachraté ztvárnění zadních partií úplně nekoresponduje s poměrně dynamickou přídí.

Posun je znát i uvnitř. V kabině sice nadále dominují tvrdé plasty, ale interiér oproti předchůdci prokoukl a také vypadá kvalitněji. Během testu nikde nic neskřípalo ani nevrzalo. Řada detailů však bezelstně prozradí, že Dacia vznikala pod přísným dohledem účetních. Někdo se může například ušklíbnout při pohledu na nezvykle dlouhou a vzpřímenou řadicí páku či na nezakryté kosmetické zrcátko ve stínítku, ale popravdě: kromě toho, že na sebe musíte při použití stínítka koukat a že zrcátko může za jistých okolností házet "prasátka", to ničemu nevadí.

Dacia Logan MCV.

Osobně jsem spíš hůř snášel umístění ovladače elektrického stahování zadních oken na tunelu za předními sedadly. Přední okna se zase stahují tlačítky na středovém panelu. Důvod je zřejmý – ušetřilo se na zdvojeném ovládání. Na automatický dojezd oken podle očekávání zapomeňte.

Sedadla jsou sice pohodlná, ale postrádají výraznější boční vedení. V nejvyšší výbavě se dokonce dají výškově nastavit, i když zvláštním způsobem – musíte pod sebou nahmatat „drátěnou" páčku, zatáhnout za ni a přitom se zapřít nohama o zem a zvednout se ze sedačky – ta pak povyjede nahoru.

Až na podobné prohřešky způsobené snahou o snížení výrobních nákladů je ale interiér v pořádku. Potěší hlavně dostatkem odkládacích ploch a skvělou prostorností - strádat nebudou ani cestující vyšších postav na zadních místech. A věřím, že se tam poskládají i tři dospělí.

Dacia Logan MCV.

Příjemné také je, že Dacia zapracovala na odhlučnění kabiny. Ne, že by se najednou proměnila třeba v jakýsi rumunský Lexus, ale posun je zřejmý a celkově podtrhuje dojem, který z nové generace Loganu MCV mám. Tohle auto prostě dospělo.

Za pět litrů

Pod kapotou testovaného vozu pracoval naftový čtyřválec 1.5 dCi o výkonu 90 koní, který bezpochyby patří mezi nejpovedenější malé turbodiesely. Kombík se díky němu pohybuje poměrně svižně, s autem si snadno poradí. Je taky poměrně pružný a na pokyny plynového pedálu reaguje docela rychle. Hodila by se však šestistupňová převodovka, nabízená pětistupňová schopnosti motoru přece jen trochu dusí - mohou za to především daleko od sebe poskládané rychlosti.

Potěšující však je, že použité řešení nemá výrazný vliv na spotřebu. Ta se v průběhu testu pohybovala mezi 4,5 až 6 litry. Hodně slušné.

Dacia Logan MCV.

Mezi slabší stránky pak patří zvukový doprovod. Motor není zrovna pečlivě odhlučněn a dává o sobě vědět typickým dieselovým nýtováním a "chrochtáním". V nízkých otáčkách se zase projevuje jemnými vibracemi. Celkově však nejde o nic nesnesitelného.

Logan MCV se ani špatně neřídí. Řízení působí docela přirozeně, řazení nepatří k nejpreciznějším, ale neobtěžuje a auto je obecně hodně pohodlné, podvozek měkký a houpavý, schopný poradit si s grácií i s většími nerovnostmi. Od napůl užitkového kombíku samozřejmě nelze čekat sportovní agilitu a bleskové řízení, takže by nikoho nemělo překvapit, že se Dacia v zatáčkách dost naklání a při rychlých změnách směru mírně znervózní. Naložený vůz pochopitelně "sedí" podstatně lépe.

Nejlevnější a zase nejlevnější

Už to bylo jednou zmíněno, ale je třeba to zopakovat. Dacia Logan MCV je s přehledem nejlevnější kombík na českém trhu. A právě snaha postavit co nejdostupnější auto vede k mnoha kompromisům v otázce výbavy, vzhledu, úrovně interiéru i jízdním vlastnostem. To je třeba mít neustále na paměti.

Na druhou stranu žádný z uvedených ústupků není tak zásadní, aby z rumunského dříče udělal neprodejné zboží. Naopak, když se sečtou všechny jeho nesporné výhody, vychází Logan jako hodně zajímavá koupě.

Dacia Logan MCV.

Přesto se vyplatí počítat. Základní provedení Access sice stojí jen 179 900 korun, ale k dispozici je pouze jedna motorizace (benzinový čtyřválec o objemu 1,2 litru s výkonem 75 koní) a výbava zahrnuje v podstatě jen několik bezpečnostních prvků, například čtyři airbagy, stabilizační a protiprokluzový systém. Jinak chybí rádio, klimatizace či palubní počítač a mlhovky. A za nic z toho si nemůžete ani připlatit.

Poměrně slušné vybavené testované provedení v nejvyšším stupni Arctica vyjde na 332 900 korun, což je už skoro dvojnásobek. Na druhou stranu, za podobné peníze vám nikdo jiný podobné kombi s turbodieselm taky nedá…

Kompletní ceník najdete zde.

Dacia Logan MCV 1.5 dCi: Hodnocení a technické údaje
+ nízká cena
+ prostorná kabina i kufr
+ úsporný motor
- laciněji působící interiér
- horší odhlučnění motoru
- pětistupňová převodovka
motor vznětový čtyřválec, přeplňovaný
objem 1461 ccm
max. výkon 66 kW (90 k)
max. točivý moment 220 N.m
max. rychlost 173 km/h
0-100 km/h 12,1 s
komb. spotřeba 3,8 l/100 km
cena test. vozu 332 900 Kč