Že Q5 patří mezi starší audiny je poznat už na první pohled. Postrádá aktuálně prosazovaný přísný výraz a ostřejší linie, naopak je spíše "zakulacená". Tím výrazně připomíná předchozí generaci Q7.

Jen je podstatně menší, Q5 na délku měří 4629 milimetrů, široké je 1898 a vysoké 1655 milimetrů. Rozvor náprav pak činí 2807 mm. Rozměry se příliš neliší od největších konkurentů, jakými jsou BMW X3, Mercedes-Benz GLC nebo třeba Land Rover Discovery Sport. 

Možná zastaralý, ale kvalitní

Roky odhaluje také interiér, který při srovnání se současnými vozy Audi působí zastarale (vychází ostatně už z Audi A6 z roku 2004), nevýrazně a možná až příliš fádně.

Také tu chybí některé moderní vychytávky, zapomenout musíte například na digitální přístrojový štít. Mnohem důležitější však je kvalitní zpracování a hlavně intuitivní ovládání - přesně podle nejlepších tradic nejen Audi, ale celého koncernu Volkswagen.

Tradiční silnou stránkou vozů Audi je práce s multimediálním systémem prostřednictvím fyzických ovladačů, nikoli přes dotykovou obrazovku. Díky tomu ovládání tolik neodvádí pozornost od řízení.

Audi Q5.

Zato je potřeba si zvyknout na obrovská vnější zpětná zrcátka. Zvlášť to u řidiče docela omezuje výhled ven, takže je nutné si opravdu dávat pozor - za zrcátko se totiž klidně "schová" okolo jedoucí auto.

Nabídka vnitřního prostoru není zrovna ohromující, přesto kabina poskytne dostatek místa i cestujícím vzadu. Na zadní sedačky (za příplatek 5800 Kč mohou být posuvné v rozsahu 100 mm) se v přijatelném pohodlí posadí tři pasážéři, ten uprostřed však musí počítat s tvrdším sedákem. Zadní sedadla pak potěší i nastavitelným sklonem opěradla.

Zavazadlový prostor má objem 540 litrů. Po sklopení sedadel, jejichž opěradla se hezky srovnají s podlahou kufru, přepravní kapacita vzroste až na 1560 litrů.

Pan kultivovaný

Audi pro Q5 nabízí pět motorizací: jsou to dvě verze přeplňovaného benzinového dvoulitru (132 kW/180 koní a 169 kW/230 kW) a tři turbodiesely. Dvoulitrový čtyřválec můžete mít se 150 koňskými silami (110 kW) nebo 190 koňmi (140 kW). Vrcholnou (nejen v případě nafty) motorizaci představuje třílitrový šestiválec o výkonu 258 koní (190 kW).

Šestiválec by byl pro Q5 jistě nejvhodnějším agregátem, k prémiovému SUV by totiž měl patřit i prémiový motor. Bohužel však německý třílitr - nabízející sílu, pružnost, kultivovanost i poměrně skromnou žíznivost - dostal také velice prémiovou cenu.

Audi za něj žádá o téměř 200 tisíc korun více (tedy nejméně 1 387 900 Kč) než za výkonnější z dvojice naftových dvoulitrů. Vznětový čtyřválec je hned o něco zajímavější volbou.

Audi Q5.

A právě dvoulitrové "tédéíčko" v silnějším provedení se 190 koňskými silami a až 400 Nm točivého momentu poháněl testovaný vůz. Svým projevem sice nijak neohromí, ale ani mu nelze nic zásadního vytknout. Síly má dost, je dostatečně pružný a zaujme téměř lineárním tahem a poměrně širokým spektrem využitelných otáček. Na čtyřválcový turbodiesel až nezvyklým.

Dravce z Q5 pochopitelně nedělá, ale brzdou také nebudete. Na běžnou jízdu a klid při předjíždění má prostě elánu dostatek.

Podíl na pozitivním dojmu z pohonného ústrojí má také sedmistupňová dvouspojková převodovka, která řadí dostatečně rychle i hladce, a hlavně dokáže dokonale využít přednosti motoru s vysokým točivým momentem. Současně díky dlouhému nejvyššímu stupni umí hlídat spotřebu na rozumných hodnotách. Silnější Q5 2.0 TDI s pohonem všech kol a automatem jezdí za nějakých 6 až 9 litrů na sto kilometrů.

O nejvíc paliva si řekne ve městě, kde se spotřeba pohybovala okolo 10 litrů.

Pořád umí

Co musím ještě vyzdvihnout, je skvělé odhlučnění motoru a kabiny. Dovnitř tak téměř neproniká typické naftové "chrochtání". Nepostřehnete ani žádné větší vibrace.

Audi Q5.

To ostatně dokonale koresponduje s celkově kultivovanou a klidnou osobností tohoto SUV. S příplatkovým sportovním podvozkem (součást paketu S line za 74 300 Kč) a dvacetipalcovými koly je sice o něco tvrdší, než by mělo být, ale i tak nabízí obstojný komfort.

Hlavní charakterovou vlastností Q5 je naprostá sebejistota, která se vyznačuje zejména stabilitou a suverenitou. Díky vyspělému podvozku Audi na nerovnostech neodskakuje a neustále udržuje pneumatiky v kontaktu se silnicí. Auto je ale schopné také v zatáčkách.

Potěší stabilitou, kterou podporuje stálý pohon všech kol, kromě toho je čitelné a až překvapivě poslušné. Sympatickou tečkou je na SUV perfektně naladěné řízení.

I když současné Audi Q5 čeká už jen krátký život, brzy jej totiž vystřídá nástupce, i po letech důstojně zvládá roli prémiového SUV. Mezi jeho nejsilnější stránky patří především celková kultivovanost a vyvážený jízdní projev, který naštěstí nesklouzl k přehnané sportovnosti.

A cena? Audi Q5, i když před penzí, je přece jen pořád Audi, takže není zrovna levné. S testovanou motorizací stojí nejméně 1 191 900 korun, ale tradičně docela drahé příplatky mohou cenu vyšponovat o mnoho výš. Klidně i o půl milionu.

Kompletní ceník najdete zde.

Audi Q5 2.0 TDI quattro: Hodnocení a technické údaje
+ celková kultivovanost
+ slušné jízdní vlastnosti
+ kvalitní zpracování interiéru
- zastaralý interiér
- vyšší ceny příplatků
motor vznětový čtyřválec, přeplňovaný
objem 1968 ccm
max. výkon 140 kW (190 koní) při 3800-4200 ot/min
max. točivý moment 400 Nm při 1750-3000 ot/min
převodovka sedmistupňová, automatická
max. rychlost 210 km/h
zrychlení 0-100 km/h 8,4 s
kombinovaná spotřeba 5,7 l/100 km
cena testovaného vozu 1 639 500 Kč