Oficiálně už jde tedy o třetího člena segmentu SUV od škodovky – po Kodiaqu a Karoqu. Současně s představením Kamiqu však Škoda potvrzuje, že ještě v letošním roce představí další velké SUV a bude tak v Číně nabízet celkem čtyři modely tohoto segmentu.

Z první oficiální fotky nového modelu je zřejmé, že Kamiq designem nijak nepřekvapí a přímo spadá do současného designového směru automobilky, kdy mnoho prvků nového SUV najdete na dalších současných vozech škodovky.

Škoda Kodiaq v dlouhodobém testu britských novinářů.
Škoda Kodiaq 1.4 TSI u novinářů dře jako holka pro všechno. Jak si při tom vede?

Dříve zveřejněné rozměry vozu pak určují, že Kamiq bude velikostně zařazen pod lehce větší Karoq, i když na délku měří 4390 milimetrů (Karoq je dlouhý 4382 mm). Na šířku má ale novinka 1781 mm (Karoq 1841 mm) a na výšku 1593 mm (Karoq 1605 mm). Rozvor dosahuje 2610 mm (rozvor Škody Karoq je dlouhý 2638 mm).

Jako základ nové škodovky slouží starší platforma PQ34, kterou známe z první generace Octavie. O moderní techniku tedy zrovna nejde. Pod kapotou je ovšem zcela nově vyvinutý atmosférický 1,5litrový čtyřválec o výkonu 110 koní (81 kW) a točivém momentu 150 Nm, pracující s automatickou šestistupňovou převodovkou. Poháněna budou s velkou pravděpodobností jen přední kola.

Škoda Winnetou
Škoda Winnetou měla být sporťák za bezkonkurenční cenu. Skončila ale neslavně

Uvnitř se mohou zájemci těšit i na výbavu ve formě infotainment systému s hlasovým ovládáním, jehož software rozumí regionálním čínským dialektům a je dokonce schopen se automaticky naučit individuální a lokální výslovnost. Nechybí rovněž konektivita rozhraní Apple CarPlay nebo MirrorLink.

Do prodeje Kamiq zamíří v červnu, přičemž základní cena má činit 90 000 jüanů, což je v přepočtu asi 290 000 českých korun.

V nejlidnatější zemi planety se pak bude Kamiq samozřejmě i vyrábět – konkrétně v šanghajském závodě Volkswagenu. Na čínském trhu představuje podíl SUV na celkovém prodeji škodovky v prvním čtvrtletí více než 30 procent. Celkově je potom Čína trhem s vůbec největším odbytem vozů značky Škoda.