Toyota oznámila, že svolá dalších 2,86 milionu aut, z toho více než polovinu v Evropě. Svolávací akce zahrnuje 24 modelů z let 2003 až 2008. Automobilka už tento měsíc kvůli stejnému problému svolala 1,37 milionu aut ve Spojených státech.

Nissan po podobné svolávací akci v Severní Americe vyzve do servisu dalších 198 000 vozidel z let 2007 a 2008.

Automobilky chtějí u nejnověji svolávaných vozů nechat vyměnit potenciálně vadné nafukovače airbagů na straně spolujezdce. Obě firmy uvedly, že k žádným nehodám ani zraněním kvůli možné závadě u airbagů ve svolávaných vozech nedošlo.

Takata je předním světovým výrobcem airbagů a od roku 2000 jich dodala automobilkám více než 100 milionů. Od roku 2008 byly svolány k opravám už desítky milionů vozů vybavených airbagy od Takaty a se závadou je spojováno nejméně osm případů úmrtí a více než stovka případů zranění. Toyota, která je největším světovým výrobcem aut, svolala od začátku této krize už skoro 11 milionů vozů.

Více informací o skandálu s potenciálně nebezpečnými airbagy najdete zde.

Američtí zákonodárci tento týden naznačili, že Takata mohla upřednostňovat vlastní finanční zisky před bezpečností, což mohlo mít na potíže s airbagy vliv. Firma tato tvrzení zpochybnila.

Výkonný ředitel Takaty Šigehisa Takada se také poprvé k problému vyjádřil. Uvedl, že jejich příčiny potíží se nadále zjišťují

"Přesný důvod vám bohužel stále nemůžeme sdělit," řekl Takada, který před novináři stanul od začátku krize vůbec poprvé. Omluvil se za to, že na otázky neodpověděl veřejně již dříve, a podotkl rovněž, že firma potřebuje v řadě oblastí provést změny k lepšímu.

"Musíme teď znovu promyslet, jak to udělat, a také jak lépe řídit náš dodavatelský řetězec," citovala jej agentura AP.

Společnost však už dříve americkým regulačním úřadům sdělila, že přestane používat chemickou látku v nafukovacím systému svých airbagů, se kterou se spojují exploze.