Původně Toyota uváděla mírně vyšší celosvětový počet svolávaných vozů, do součtu se ale podle mluvčího českého zastoupení Tomáše Vaňka vícekrát dostala auta, u kterých bude Toyota kontrolovat řízení i sedadla.

Mezi kontrolovanými vozy jsou modely Yaris, Urban Cruiser, RAV4 a Hilux montované mezi roky 2004 až 2010. Toyota uvedla, že u některých modelů je možná závada na sloupku řízení, u dalších hrozí zlomení kabelových svazků a některé vozy mají problémy s posouváním sedadel. Automobilka při kontrole součástky otestuje a v případě závady je zdarma vymění.

V Evropě se kontrola týká 770 000 vozů. Automobilka uvedla, že si není vědoma, že by závady způsobily nějakou nehodu nebo zranění, napsala agentura Reuters. "Podle aktuálních informací, které máme nyní k dispozici z naší evropské centrály, se svolávací akce týká v České republice přibližně 1550 vozů. Toto číslo se může dle dodatečných aktualizací mírně změnit," sdělil Vaněk.

Toyota v loňském roce uhájila postavení největšího světového prodejce automobilů. Prodej zvýšila o dvě procenta na 9,98 milionu vozů, a druhý rok v řadě tak v prodeji překonala konkurenční výrobce General Motors a Volkswagen.

Toyota se v posledních letech potýká s častým svoláváním automobilů ke kontrole, což může mít negativní dopad na pověst automobilky. Kvůli problémům s nechtěným zrychlováním některých modelů a s brzdami u hybridního automobilu Prius byla automobilka v minulých letech nucena svolat ke kontrole po celém světě přes 14 milionů vozů.