Podle mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda lidé chtějí vyrazit na značky především jména nebo mají zájem o značky složené z řady stejných číslic.

"První české značky na přání bychom tak na českých silnicích mohli potkávat již koncem ledna. Mezi nejpopulárnější znění patřila křestní jména a příjmení, názvy firem, číselné řady (například 11111111, 22222222)," uvedl Neřold.

Podmínku použití alespoň jedné číslice řada lidí podle Neřolda vyřešila tím, že na místo zapovězeného písmene O si nechávají na značku vyrazit nulu. Přidělena tak už byla značka FANT0MAS. Podobně žadatelé nahrazují v textu písmeno I jedničkou, doplnil mluvčí.

Uchazeči o značku na přání musejí zaplatit 5000 korun za jednu tabulku, tedy 10 000 Kč za auto. Značky obdrží do 15 dnů. "Požadované znění značky na přání lze také rezervovat na dobu tří měsíců za poplatek 500 Kč. V jednom okamžiku však lze mít pouze jednu rezervaci na fyzickou nebo právnickou osobu," upozornil Neřold.

Při žádosti platí některá omezení. Lidé si například nemohou nechat na tabulku vyrazit hanlivá slova, nebo ta, která obsahují písmena G, CH, O, Q a W. Zákaz využití těchto snadno zaměnitelných písmen si podle ministerstva dopravy vyžádala dopravní policie.

Každá vyžádaná značka je nepřenositelná a nebude možné je prodat další osobě, uvedlo ministerstvo dopravy. Zároveň varovalo před tím, že v případě ztráty nebo odcizení nebude možné vydat stejnou značku s identickým textem. Tím se má zabránit situaci, kdy by byly stejnou tabulkou vybavena dvě vozidla. Platí ale, že se značka váže na majitele, a nikoliv na auto. Její vlastník ji tak může opětovně použít na další svůj automobil, motocykl či moped, vždy ale pouze na jedno vozidlo.