Řada unikátů

K vidění bylo šestadvacet automobilů karosovaných vysokomýtskou firmou Josefa Sodomky, řada dalších automobilů a motocyklů vyrobených do roku 1950, ale i stařičké hasičské stříkačky – koňka i motorová, jež se dokonce předvedly v chodu. Muzejníci provedli „zkoušku provozuschopnosti" některých exponátů, vyzkoušeli třeba starý gramofon nebo sekačku na trávu. Nechyběly ukázky práce četnictva.
Největší pozornost však budily nablýskané automobily a jejich majitelé v dobových kostýmech. „Já a veterány? Užívám si to, baví mě móda i samotná auta. Móda té doby se mi líbí, ženy byly elegantnější, byly to prostě dámy," svěřila se domácí účastnice Blanka Balcarová, jež na setkání doprovodila manžela v jejich voze značky Jawa s karoserií Sodomka. Dál to do Mýta měla tříčlenná posádka Walteru Junior, a to dvě stě kilometrů. „Pocházím sice z Těchonína, ale žiju v Žilině. Jsme členy Veteran klubu Turzovka,"prozradil Václav Dostálek, který auta renovuje se svým švagrem a tchánem. Jejich Walter Junior z roku 1933 je v několika směrech unikát. „Zeleno – černá kombinace je původní barva, auta byla většinou jednobarevná, ale toto je jedno z prvních, na němž bylo použité dvoubarevné lakování. Rarita je to i v tom, že Walterů Sodomka karosoval méně než ostatních značek," dodal Václav Dostálek. A podobných zajímavostí bylo mnoho, vždyť každý vůz s karoserií Sodomka je dnes unikát.

Oblíbené setkání

Vysokomýtské setkání je u sběratelů a automobilových nadšenců oblíbené. „My blázni se vzájemně známe a jezdíme sem každý rok," potvrdil to s humorem Jiří Veleba z Prahy, vášnivý sběratel tatrovek, který tentokrát přivezl torzo Tatry 52. Každý rok se chce do Mýta vracet i Václav Dostálek. „Dali jsme si závazek, že sem budeme jezdit pravidelně. Všechny vozy karosované Sodomkou jsou rarity, je to jedinečná příležitost vidět ta auta pohromadě," uvedl. O popularitě akce svědčí i letošní vysoký počet vozů s karoserií Sodomka.
Jakou podobu však bude setkání mít, je otázka. Zodpovědět ji bude muset regionální muzeum, pořadatel Festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto, který sraz pořádaný Společností přátel Carosserie Sodomka doprovází. „Pokud má festival jít dál, program musí být obměněn, musí být bohatší. Náměty máme, ale bez financí by to nešlo. Když najdeme strategického partnera, budeme pokračovat dál ve větší podobě, když ne, ponecháme jen dopolední program, ale kdo ví, jak to dopadne," uzavřel ředitel Jiří Junek.