Touto problematikou jsme se už vlastně jednou zabývali, přičemž výsledkem u dnešních vozů bývá, že palubní počítače zobrazující aktuální i průměrnou spotřebu a také předpokládaný dojezd na zbývající palivo v nádrži, u každého auta počítají trochu jinak a s jinými odchylkami.

U některých modelů je přitom uvedení opravdového dojezdu na prázdnou nádrž vážně daleko od reality. Hlavně tedy pokud jedete stálou rychlostí po dálnici a spotřebu paliva nijak extrémně „netrápíte“. O tom se přesvědčilo duo australských komiků Andy Lee a Hamish Blake z rozhlasového pořadu Hamish & Andy.

Nový materiál ve formě dutého pokoveného plastu by měl strukturu podobnou lidské kosti.
Česká firma slibuje revoluční materiál pro auta. Karoserie má vážit jen půl kila

Moderátoři totiž provedli jednoduchý a zábavný experiment, kdy se svým naftovým Audi SQ5 schválně „vyjezdili“ nádrž až do chvíle, kdy jim palivová ručička spadla úplně dolů a palubní počítač ukázal dojezd přesně 0 kilometrů.

V tu chvíli se začalo měřit, kolik kilometrů lze s SUV od Audi ujet na vcelku prázdné dálnici při rychlosti kolem 100 km/h, zatímco počítač vozu udává, že v nádrži už není ani kapka paliva a vůz každou chvíli zastaví.

Přestože celý experiment neprobíhal zrovna v laboratorních podmínkách a za dohledu expertů, výsledek byl více než překvapující. Audi bez jakéhokoliv problému dokázalo s „nulovým dojezdem“ ujet ještě dalších 100 kilometrů, než se konečně zakuckalo a duo komiků bylo nuceno zastavit u krajnice.

Kuna v autě.
Kunám začíná "sezona". Chutná jim izolace, překusují kabely. Jak se jich zbavit?

Je tedy možné, že u vozů Audi jsou palubní počítače měřící dojezd v rámci zbývajícího paliva nastaveny schválně s hodně velkou odchylkou. Majitelé tak zřejmě nemusí vyšilovat, že by jim auto při zobrazení dojezdu 0 kilometrů ihned „zdechlo“.

V každém případě se ale z mnoha důvodů nedoporučuje dojíždět palivovou nádrž úplně do prázdna nebo jezdit často takzvaně na „výpary“. Problémy s tím spojené jsme ostatně zmiňovali již dříve tady.

Zdroj: Youtube