Zejména na delší cesty, což je samozřejmě i případ letních dovolených, s sebou lidé berou i své čtyřnohé přátele. Ne vždy je ale před začátkem cesty autem správně připoutá. Německá pojišťovna Allianz proto zorganizovala simulovaný test s figurínou psa, na které dokumentovala, jak nebezpečné toto opomenutí může být.

Pro crashtest byla vybrána figurína německého ovčáka s hmotností 35 kilogramů. Karosérie auta pak ze čtyřicetikilometrové rychlosti narazila do překážky.

Zdroj: Youtube

"Náš experiment ukazuje, že vezete-li na zadních sedadlech nezajištěného středně velkého psa, může při čelním nárazu i v poměrně nízké rychlosti dojít k naprosté devastaci předních sedadel," uvádí Carsten Reinkemeyer, odborník na automobilové strojírenství a dopravní bezpečnost z Allianz Centra pro technologie v Mnichově.

Čtyřkolový Velorex 435-0
Čtyřkolový Velorex se nepovedl. Před 45 lety zavinil zánik této značky

Pokud se stane havárie při rychlosti 40 kilometrů v hodině, vyvine domácí zvíře energii rovnající se čtyřicetinásobku jeho hmotnosti. Pes, který váží 35 kilogramů tak v ten moment dosáhne hmotnosti odpovídající hrocha obojživelného - cca 1400 kilogramů.

Odborníci doporučují psy s hmotností do dvanácti kilogramů poutat speciálním popruhem z nepružného materiálu, který se připne k bezpečnostnímu pásu. Větší zvířata by už měla být umisťována do přepravních boxů či klecí v zavazadlovém prostoru. To je vhodné i z hlediska situace po nehodě. Zvířata totiž z kabiny po nehodě často vyběhnou a ohrožují sebe i okolní provoz.