Světe div se, několik jich ještě existuje, ovšem jejich výčet není nijak dlouhé čtení. Abychom následujícímu seznamu udali nějakou podobu, vzali jsme v potaz jen známé značky, které prodávají větší počet aut. Pochopitelně, že bychom mohli započítat i několik malosériovek nebo výrobců, kteří svůj produkt teprve nabídnou.

Vizualizace Ferrari GTC4Lusso jako SUV.
I takhle nějak by mohlo vypadat SUV od Ferrari. Jak se vám líbí?

Ale držme se automobilek, které známe, a jejichž vozy lze zakoupit na některém z velkých světových trhů.

Značky, které SUV modely nemají a ani jej neplánují:

 • Bugatti: Je výkladní skříní koncernu Volkswagen, v němž jsou na SUV zcela jiné značky. Bugatti zatím stejně nabízí nabízí jediný model, superrychlé GT jménem Chiron
 • Caterham: Britská automobilka se soustředí prakticky pouze na evoluci legendárního Lotusu 7 a když už se v souvislosti s ní začne mluvit o jiném vozu, vždy jde o sporťák.
 • Chrysler: Ačkoliv Chrysler v minulosti SUV nabízel, aktuálně žádný takový vůz v nabídce nemá. V koncernu Fiat Chrysler má tento segment pokrytý hlavně Jeep, který vyrábí pouze SUV a off-roady. SUV však prodává i Fiat, Dodge nebo třeba Alfa Romeo.
 • Koenigsegg: Švédská malosériovka vyrobí ročně jen několik aut a soustředí se hlavně na rychlost a překonávání nepřekonaného. K tomu se SUV nehodí.
 • Lancia: Téměř mrtvá italská automobilka nabízí jediný model Ypsilon, a to ještě pouze na italském trhu. Kdyby na tom byla lépe, SUV by pravděpodobně nabídla. Stejně jako jiné značky koncernu Fiat Chrysler.
 • McLaren: Britský výrobce supersportů dbá na svůj závodní rodokmen a soustředí se výhradně jedním směrem.
 • Morgan: Na trhu existuje jen málo tradičnějších automobilek, než je právě Morgan. A jelikož v minulosti žádná SUV nebyla, nemá je ani Morgan.
 • Pagani: Italské supersporty vypiplané k dokonalosti se vyrábí spíše na zakázku a modelová paleta není široká. SUV by sem tedy nepasovalo.
 • Smart: Dceřiná značka Mercedesu-Benz je určena výhradně na výrobu malých městských aut. Kdo chce SUV, ten může k Mercedesu. Není ale vyloučené, že Smart malý městský crossover jednou nabídne.

Značky, které SUV aktuálně nenabízí, ale reálně jej plánují:

 • Aston Martin: Pod pojmem luxusní cestovní vůz už se dnes nepředstavuje kupé či velká limuzína, ale mnohdy právě SUV. Přesně proto Aston Martin chystá i svůj přírůstek.
 • Ferrari: Ačkoliv se z Maranella ještě poměrně nedávno ozývalo, že Ferrari SUV nikdy nevyrobí, ruka trhu byla silnější. I když… Ferrari chce, abychom jejich crossoveru v žádném případě neříkali SUV
 • Lotus: Výrobce lehkonohých řidičských sporťáků s plánem na výrobu SUV značně překvapil, ale jelikož chce růst a vydělávat, musí poskytnout to, co lidé chtějí.
 • Rolls-Royce: Rozhodnotí Rolls-Royce o výrobě SUV bylo otázkou času. Bentley se do tohoto segmentu již pustil a zákazníci na britskou automobilku tlačí. Ale i Rolls-Royce se brání označení sportovně-užitkové vozidlo. Novinka prý nebude ani sportovní, ani užitková.

Naposledy "SUV-tabu" prolomilo Lamborghini, které představilo modelu Urus. Italská automobilka k novince přistoupilo ve svém stylu, takže Urus je sice "na chůdách", ale stále je to hlavně rychlé, luxusní a drahé auto. Pod kapotou si veze dvěma turby přeplňovaný osmiválec o objemu čtyř litrů. Přestože si supersportovní modely značky zachovávají atmosférické motory, Urus využívá přeplňování kvůli točivému momentu. A ten je, stejně jako výkon, obrovský. Konkrétně má motor 650 koní (478 kW), a nejvyššího "krouťáku" 850 Nm dosahuje již ve 2250 otáčkách za minutu. Na všechna čtyři kola s preferencí zadní nápravy se potom síla nese skrze osmistupňovou automatickou převodovku ZF.

I přes ohromnou hmotnost 2,2 tuny má Urus nejlepší poměr hmotnosti a výkonu ve své třídě, konkrétně 3,38 kg/k. Z nuly na sto peláší SUV za 3,6 sekundy, z nuly na dvě stě to zvládá za 12,8 a maximální rychlost činí 305 km/h.

Aston Martin Vantage.
Aston Martin má velké plány. Chystá vůz s motorem uprostřed i elektrický sporťák