Reflexní vesty, lékárničky, povinná výbava – známé věci, které v období letních dovolených zahraniční policisté rádi kontrolují. Ale ono existuje množství dalších nástrah, které vás na cestě po evropských zemích mohou nemile překvapit. Skutečně se vyplatí si zjistit specifika jednotlivých zemí, protože kromě vysokých pokut vás mohou čekat i nucené práce nebo dokonce i vězení!

Připravili jsme pro vás přehled bizarních silničních předpisů, které vás mohou na cestách po Evropě potkat. Znáte to, pokud narazíte na policistu Hujera, může si vás vychutnat v podstatě na čemkoliv.

 

Pakliže máte doktorem na řízení předepsané dioptrické brýle, musíte mít u sebe ještě jedny náhradní. Tak přesně tak mluví vyhláška nejen ve Španělsku, ale také ve Švýcarsku. Španělská vyhláška dokonce striktně určuje, že druhé brýle musí mít řidič při ruce, tedy v dosahu. A jestli si říkáte, že je to zbytečná buzerace, že řidiči s oční vadou přece bez brýlí nejezdí, pak vězte, že až pětina řidičů předepsané brýle nenosí. Podle výzkumu sítě optik Gemini stačí jen tři čtvrtě dioptrie, aby řidič ve srovnání s řidičem se zdravým zrakem spatřil chodce jen na poloviční vzdálenost.

V Norsku tamější policie ráda kontroluje, zda ve voze nekouříte. V této skandinávské zemi platí naprostý zákaz kouření za volantem – prý to narušuje koncentraci. Jinde na v Evropě také zakazují kouřit, ovšem pouze v případě, že vezete děti. Podle zjištění jedné ze zdravotních organizacích je kvalita vzduchu v zakouřeném voze sedmkrát horší, než v baru, kde se smí kouřit. Nepomáhají ani otevřená okénka.