Mistrovství vozů formule 1 odstartovalo dvojnásobným úspěchem vozů Ferrari. Při svém debutu v italském týmu vyhrál zahajovací Velkou cenu Bahrajnu bývalý dvojnásobný šampion Španěl Fernando Alonso suverénně před před stájovým kolegou Brazilcem Felipem Massou.

Třetí skončil Brit Lewis Hamilton z McLarenu. Sedminásobný mistr světa Němec Michael Schumacher dojel při svém návratu do formule 1 s vozem Mercedes šestý, následován obhájcem titulu Britem Jensonem Buttonem.

Velký návrat do seriálu zažil také někdejší Schumacherův kolega z Ferrari Massa, který se objevil v Grand Prix poprvé od loňského zranění při červencové Velké ceně Maďarska, kde mu letící pružina prorazila lebku. Za Alonsem zaostal o 16 sekund. Podle nového systému získali jezdci Ferrari 25 a 18 bodů.

Pro italskou stáj byl jubilejní 80. "double" v historii satisfakcí po loňské pokažené sezoně. Na dvojnásobný triumf čekalo Ferrari téměř dva roky.

Pro úspěch si Alonso s Massou dojeli s novými motory, které se vedení týmu rozhodlo na poslední chvíli před startem kvůli žhavým teplotám kolem 35 stupňů Celsia vyměnit. "Udělali jsme to pro jistotu, abychom se vyvarovali problémů. To vedro je zničující," prohlásil Alonso.

Závod nevyšel vítězi sobotní kvalifikace Sebastianu Vettelovi. Německý jezdec s vozem Red Bull dlouho mířil za vítězstvím, ale po problémech s výfukem se musel spokojit se čtvrtou příčkou.

Velká cena Bahrajnu, úvodní závod MS vozů formule 1:
1. Alonso (Šp./Ferrari) 1:39:20,396 (prům. rychlost: 186,273 km/h), 2. Massa (Braz./Ferrari) -16,099, 3. Hamilton (Brit./McLaren) -23,182, 4. Vettel (Něm./Red Bull) -38,799, 5. Rosberg -40,213, 6. Schumacher (oba Něm./Mercedes) -44,163, 7. Button (Brit./McLaren) -45,280, 8. Webber (Austr./Red Bull) -46,360, 9. Liuzzi (It./Force India) -53,008, 10. Barrichello (Braz./Williams) -1:02,489.

Pořadí MS (po 1 z 19 závodů):
1. Alonso 25 bodů, 2. Massa 18, 3. Hamilton 15, 4. Vettel 12, 5. Rosberg 10, 6. Schumacher 8, 7. Button 6, 8. Webber 4, 9. Liuzzi 2, 10. Barrichello 1.

Pohár konstruktérů:
1. Ferrari 43, 2. McLaren 21, 3. Mercedes 18, 4. Red Bull 16, 5. Force India 2, 6. Williams 1.

Formule 1 vstupuje do nové éry se starým Schumim

Jiná bude letošní formule 1.

Nedělní první závod mistrovství světa v Bahrajnu ukáže, jak ji změnila nová pravidla. Rozdílné je bodování, v průběhu závodu se nesmí tankovat.

Největším tahákem bude návrat sedminásobného mistra světa Michaela Schumachera z Německa po čtyřech letech v barvách týmu Mercedes. Sledovaný však bude i jeden ze čtyř nováčků Bruno Senna, synovec legendárního Ayrtona Senny.

Nový systém bodování má donutit piloty, aby se nespokojili s jistými body, ale snažili se vyhrát.

První v cíli totiž dostane 25 bodů, o plných 15 bodů více než v minulosti a o sedm bodů více než druhý závodník. Oceněni budou i devátý a desátý pilot v pořadí. Bodovací klíč Mezinárodní automobilové federace je letos rozmanitější - 25, 18, 15, 12, 10, 8, 6, 4, 2 a 1 bod. Více čtěte zde…