Motor s kódovým názvem EA288 Evo se představil na motorovém sympoziu ve Vídni a poměrně brzy by se měl probojovat do vozů všech značek koncernu, tuzemskou Škodu pochopitelně nevyjímaje. Vůbec poprvé se jedná o diesel využívající alespoň částečně hybridních technologií.

Dvoulitrový čtyřválec je totiž takzvaně „mild-hybrid“, což znamená, že disponuje řemenovým startér-generátorem, krmeným malou li-ion baterií. Oproti motorům od Audi ovšem nový diesel stále pracuje s klasickým palubním napětím 12 voltů. Zda budou Volkswageny s novým motorem také umět „plachtit“ se zhasnutým agregátem, případně v jakých rychlostech, to zatím nevíme.

Škoda Octavia.
Naftové ojetiny v Německu zlevňují. Vyplatí se tam už pro diesel zajet?

Oproti předchůdci má motor EA288 Evo kromě hybridu i další řadu zlepšováků. Čtyřválec má nižší vnitřní odpory, lepší spalování, rychlejší reakce na plyn a je lehčí. Větší filtr pevných částic potom zajišťuje delší životnost tohoto obávaného prvku a výkon spolu s točivým momentem plošně vzrostl o 9 %. Navzdory tomu se ale drasticky snížila spotřeba ve všech jízdních režimech, což by měly ukázat výsledky měření z nového cyklu WLTP.

Volkswagen nabídne svůj motor s výkony od 136 do 204 koní (od 100 do 150 kW) ve vozech Audi. Následovat má Volkswagen, Seat i Škoda - a konkrétně všechny modely, stojící na platformě MQB (v případě Škoda jde o Octavii, Superb, Karoq a Kodiaq).

Volkswagen Passat Variant.
Sháníte ojeté auto s dieselem? Těmto motorům se vyhněte obloukem

Kromě inovovaného dieselu ukazuje Volkswagen ve Vídni také jednotku 1.5 TGI Evo, spalující stlačený zemní plyn (CNG), která disponuje deaktivací válců, variabilní geometrií lopatek turba a spalováním v takzvaném Millerově cyklu. Golf, vybavený tímto motorem o výkonu 130 koní (96 kW) a automatickou dvouspojkovou převodovkou, by měl „žrát" jen 3,5 kilogramu CNG na 100 kilometrů a na plyn najet 490 kilometrů.