Má to však jeden háček. Přestože Volkswagen nový model Phideon odhalil v Evropě, počítá s jeho prodejem jen v Číně. Tedy alespoň to zatím tvrdí.

Název Phideon je uměle vytvořené slovo, které má prý svůj původ ve jménu Fides, jehož nositelkou byla římská bohyně věrnosti a dobrých úmyslů.

Phideon je pořádný kus auta - na délku měří 505 centimetrů a široký je 187 cm. Rozvor pak přesahuje tři metry, což slibuje velice prostorný interiér. Vzhledově jde o jasný Volkswagen s čistými a spíše konzervativními tvary.

Volkswagen Phideon.

Interiér je pětimístný a má nabídnout sportovní i elegantní charakter. Je samozřejmě také luxusní, sedadla vpředu a vzadu jsou například všestranně elektricky nastavitelná (včetně individuálně nastavitelných bočních polštářů) a potěší vyhříváním, odvětráváním a dokonce i masážní funkcí.

Výrobce se chlubí i přítomností řady asistenčních systémů, za zmínku stojí například noční vidění (poprvé u vozu značky Volkswagen), které poskytuje ve tmě nebo mlze včas informace o tom, že se přímo před vozem nebo vedle vozovky nalézají osoby či zvířata.

Volkswagen Phideon.

Volkswagen zatím novinku představil s benzinovým třílitrovým šestiválcem o výkonu 300 koní (220 kW) a s pohonem všech kol. Kromě toho bude nabízen i se čtyřválcem 2.0 TSI a pohonem přední nápravy. Pro budoucnost je plánována rovněž plug-in hybridní varianta.

T-Cross Breeze je malý crossover s plátěnou střechou

Další zajímavou novinkou Volkswagenu je studie T-Cross Breeze. Malý crossover-kabriolet s plátěnou střechou na délku měří 4133 milimetrů, široký je 1798 mm a vysoký 1563 mm. Rozvor dosahuje 1798 milimetrů. Je tedy jen o málo větší než VW Polo. Zavazadlový prostor má objem téměř 300 litrů.

Koncept dostal jediný pár dveří a líbivý design s širokou maskou chladiče a úzkými světlomety. Stojí na 19palcových kolech. 

Koncept Volkswagen T-Cross Breeze.

Interiér pak ukazuje, co nás v budoucnu u VW nejspíše čeká. Koncept ovládání se téměř obejde bez klasických fyzických ovladačů. S výjimkou páček na sloupku řízení, ovládání oken a tlačítek pro otevření a zavření skládací střechy mají všechny ovládací prvky podobu dotykových ploch nebo ovladačů bez mechanického spojení. Další možností je ovládání pomocí gest.

Kabina dále dostala dva displeje. Jedním je programovatelný panel sdružených přístrojů před řidičem, druhým pak displej informačního a zábavního systému na středové konzole.

Zajímavou funkcí je automatický volič jízdních režimů. Systém, propojený s navigací, přední kamerou a dalšími funkcemi, v závislosti na jízdní situaci mění charakteristiku motoru, tlumičů nebo řízení. Vůz dokonce umí díky monitorování okolí v reálném čase řidiči poradit, jakým terénem ještě projede a jakým už ne.

Koncept Volkswagen T-Cross Breeze.

Studie je totiž jen předokolka. Pohání ji zážehový přeplňovaný tříválec 1.0 TSI o výkonu 110 koní (81 kW) a maximálním točivém momentu 175 Nm. Motor spolupracuje se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou. Otevřené SUV s hmotností 1250 kg zrychlí z nuly na 100 km/h za 10,3 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 188 km/h. Průměrná spotřeba činí rovných pět litrů na sto kilometrů.

Volkswagen tvrdí, že i když je T-Cross Breeze jen konceptem, umí si představit, že by takový kabriolet uvedl na trh jako levný automobil pro radost, ale současně s vysokou úrovní praktičnosti pro každodenní provoz - prý jako "skutečný lidový vůz".

T-Cross Breeze je každopádně předskokanem nejmenšího SUV v nabídce značky Volkswagen. Mimochodem, auto podobné velikosti chystá i Škoda Auto.

Volkswagen chce v budoucnosti doplnit svoje modely Tiguan a Touareg o další tři modelové řady SUV.