Volkswagen uvedl, že se mu v prvních šesti měsících roku dařilo prodej zvyšovat zejména v Severní Americe, Asii a Tichomoří. Dodávky osobních vozů značky VW v Číně v prvním pololetí letošního roku meziročně stouply o 19,4 procenta, a pomohly tak firmě vyrovnat propad na evropském automobilovém trhu.

Na evropských trzích ale byla situace nadále složitá a pololetní dodávky meziročně klesly o 7,1 procenta. Na domácím trhu v Německu se snížily dokonce ještě více, a to o 8,5 procenta. Evropa se již nějakou dobu potýká v dopady dluhové krize, která těžce dolehla právě na místní trh s automobily. "Potíže na globálních trzích, především zásadní nejistota v Evropě, budou mít v druhé polovině roku bez pochyby stále značné dopady," uvedl na webu skupiny šéf prodeje Volkswagenu Christian Klingler.

Volkswagen je největší automobilkou v Evropě. Do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě. Součástí koncernu Volkswagen jsou i značky Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini či Seat. Loni firma převzala rovněž výrobce sportovních vozů Porsche.

Miliontá škodovka v Číně

Automobilka Škoda uvedla, že její milionté vozidlo v Číně vzniklo v závodu Shanghai Volkswagen. Firma tam začala s výrobou škodovek v polovině roku 2007. Miliontým vozem se stala bílá Škoda Rapid s motorem o objemu 1,6 litru. Čína coby druhá největší ekonomika světa pro Škodu představuje nejsilnější trh. Automobilka ho chce v následujících letech dál rozšířit a do poloviny roku 2014 zdvojnásobit portfolio modelů vyráběných v Číně z dosavadních tří na šest.

"I nadále důsledně sázíme na růst v Číně, posilujeme naši modelovou ofenzívu a rozšiřujeme kapacity. Chceme zvýšit náš odbyt v Číně na více než půl milionu vozů ročně," uvedl předseda představenstva firmy Winfried Vahland. Čína je od roku 2010 pro Škodu Auto největším samostatným trhem, na kterém dodala zákazníkům zhruba jednu čtvrtinu z 939 200 vozů prodaných v roce 2012 na celém světě.

Pokud jde o působení české značky v Číně, Škoda v této asijské zemi dosud prodávala vozy Fabia, Octavia a Superb. Tyto tři modely byly nedávno doplněny o tři další, Rapid Xin Rui, ŠKODA Yeti a ŠKODA Superb Combi.

Seat v problémech

Třetí člen koncernu Volkswagen má naopak problémy. Španělská automobilka Seat plánuje kvůli obtížné situaci na automobilových trzích v Evropě omezení výroby. Část zaměstnanců v závodech automobilky si bude muset od září do prosince vybírat nucené volno. 

Od září do prosince bude muset každý den zůstat doma 571 zaměstnanců ze závodů ve městech Martorell a Barcelona. Automobilka rovněž na 16 dní zastaví výrobu na jedné ze svých montážní linek, což se dotkne asi 2 800 zaměstnanců. V příštím roce pak plánuje zastavit výrobu na další lince na 35 dní, kdy nebude práce zhruba pro 3 800 zaměstnanců.

Seat, stejně jako další automobilky, trápí propad poptávky po autech v Evropě, zvláště v jižní části. V červnu prodej aut ve Španělsku klesl meziročně o 0,7 procenta. Nové kroky mají automobilce pomoci lépe se vyrovnat s propadem, aniž by musela propouštět. Svůj návrh předložila odborovým svazům a regionální vládě Katalánska, které mají 15 dní na to, aby se k němu vyjádřily.

Španělská automobilka je považována za problémové dítě koncernu Volkswagen. Firma se potýká se ztrátou, i když se jí loni podařilo snížit čistou ztrátu na polovinu, na 30 milionů eur. Za posledních pět let firma vykázala celkovou ztrátu přesahující jednu miliardu eur, napsala agentura DPA.

Seat patří mezi největší zaměstnavatele ve Španělsku. Na konci loňského roku měl podle svých internetových stránek 11 500 zaměstnanců.