Firma jako taková vznikla před koncem roku 1918, těsně po první světové válce. Tehdy se sloučila dvojice prostějovských firem Wichterle a F. a J. Kovářík (odtud jméno Wikov), souběžně vyrábějící zemědělskou techniku, nářadí a další průmyslové výrobky.

Nápad s výrobou automobilů přišel od Dr. Františka Kováříka poprvé v roce 1924. Cílem bylo nabídnout zákazníkům něco víc, než co nabízely zaběhnuté automobilky a proto přišel podnik Wikov s reklamním sloganem „Automobily na míru". Každý automobil byl totiž do značné míry upraven pro potřeby svého zákazníka.

Čtěte také: Jak dopadly automobilky východního bloku? Většina se jich dneška nedožila

Za vůbec první sériově vyráběný automobil pod značkou Wikov se považuje model 7/28 z roku 1925, produkovaný v nepřeberném množství variant. Na stejném základu vznikl užitkový pick-up, nechyběla limuzína, sanita, nebo sportovní verze Sport a Special.

Wikov se účastnil i závodů

Pod kapotou prvních prototypů modelu 7/28 se nacházel čtyřválec o objemu 1,5 litru, který byl tehdy považován za kompromis mezi tím, co chtěli pánové Kovářík a Wichterle.

Pozdější zákaznické vozy už měly motory s objemy od 1,5 do 2 litrů, které patřily mezi tehdejší špičku. Rozvod OHC s vačkou v hlavě byl tehdy velmi pokrokovou technologií, stejně jako elektronové písty nebo duralové ojnice.

Motory byly trvanlivé a jejich nižší výkon byl dán jen tehdejším nekvalitním palivem s nízkým oktanovým číslem, který nedovolil zvýšit kompresní poměr. Cena vozů však byla relativně vysoká a proto se v Prostějově nakonec vyrobilo jen 280 kusů modelu 7/28.

Čtěte také: Škoda Winnetou měla být sporťák za bezkonkurenční cenu. Skončila ale neslavně

Následovaly ještě další modely, jmenovitě 35 a 40. Wikov uměl postavit na přání zákazníka prakticky libovolnou karoserii a vzniklo dokonce několik autobusů a větších užitkových automobilů. Své schopnosti předvedla společnost třeba v roce 1932, když zvítězila na II. Mezinárodní Auto Moto Rallye a v dalších závodech.

Auto za cenu činžáku

Jízdy se vždy zúčastnil aerodynamicky upravený model 35, kterému se přezdívalo „Kapka". Šlo o první aerodynamický vůz Československa a jeden z prvních takto tvarovaných automobilů na světě. Paradoxem je, že se nakonec ukázalo, že kapkovitý tvar ve skutečnosti nemá příliš dobré aerodynamické vlastnosti. Nové panely karoserie navíc zvýšily hmotnost stroje - o více než 100 kg.

I proto vzniklo maximálně 6 kusů.

Vrcholnou vlajkovou lodí byl v roce 1933 model 70, zamýšlený jako luxusní automobil pro smetánku. Vůz s přepychovým osmiválcem o objemu čtyř litrů se ovšem objevil v nesprávnou dobu a potenciální zákazníci na něj v době hospodářské krize zkrátka neměli peníze.

Vůz totiž stál asi 130 tisíc tehdejších korun, což bylo víc, než na kolik vyšel v Praze třeba činžovní dům. Není divu, že se nakonec vyrobilo jen několik málo kusů.

Čtěte také: JK 2500 je zapomenutý skvost z Československa. Po jediném kusu se slehla zem

Vysoká cena stála koneckonců za tím, proč byla výroba automobilů u společnosti Wikov vždy spíše v červených číslech. V roce 1936 proto padlo rozhodnutí o ukončení výroby a dostavělo se už jen několik posledních vozidel.

Ceněné mezi sběrateli

Nedlouho nato propukla druhá světová válka, takže Wikov musel sloužit německé válečné mašinerii a těsně po válce se firma dočkala také znárodnění a přejmenování na Agrostroj Prostějov.

Na tradici výjimečných a pokrokových vozidel už bohužel nebylo nikdy navázáno a přibližně 800 osobních (a také zhruba 100 užitkových) automobilů, která stihla automobilní divize firmy Wikov vyrobit, se dnes cení jako sběratelský artikl.

Nepřehlédněte: Zapomenuté české automobilky: Gatter stavěl lidové vozy, dneška se dožil jediný