Ti, kteří mají zájem o nějaký vhodný malý hatchback do města, mají i v současné době z čeho vybírat. Potvrzuje to také Filip Kučera z Auto ESA: “Na trhu je nyní asi 25 modelů malých vozů. Absolutní jedničkou mezi malými ojetými vozy je Škoda Fabia. Na druhém místě je Renault Clio a na třetím Toyota Yaris. Peugeot 208 se v pořadí prodejnosti pohybuje na konci první desítky,” uvádí.

Přestože je samozřejmě možné vybírat také z jiných motorizací, experti doporučují dívat se hlavně po exemplářích s úspornými a spolehlivými tříválcovými přeplňovanými dvanácstistovkami. Pochopitelně se jedná o zážehový agregát. “Je odvozený ze čtyřválce 1,6 litru pocházejícího ze společného vývoje s BMW,” upřesňuje Kučera.

Na vůz, který jsem testoval, se můžete podívat do naší komentované fotogalerie.

Konkrétní kus, který jsem si vybral z nabídky Auto ESA, přišel na svět v roce 2018 a od té doby stihl “nakroutit” 43 000 kilometrů. Automobil poháněný zmíněným tříválcem naladěným na výkon 61 kW byl vybavený pětistupňovou manuální převodovkou, manuální klimatizací, rádiem s ovládáním na volantu i dotykovém centrálním displeji, centrálním zamykáním s dálkovým ovládáním a elektrickým ovldádáním předních oken. Aktuálně se konkrétní kus nabízí k prodeji za 268 000 Kč.

Devět let starý sedan stále působí reprezentativně
Reprezentativní, spolehlivé a výhodné: Test ojetého Volva S80 se silným dieselem

Tříleté používání se na vzhledu exteriéru a interiéru vůbec neprojevilo. Předcházející uživatelé museli být pravděpodobně dobří řidiči nebo řidičky. Případně parkovali výhradně v prostorné garáži nebo na volné ploše. Přestože totiž vozu chyběly parkovací senzory, ani zadní nárazník neměl žádné oděrky.

Rovněž interiér vypadal tak, jako kdyby auto teprve včera sjelo z výrobní linky. Měkčené plastové obložení palubní desky si zachovalo pružnost a barevnou stálost, části lakované klavírním černým lakem se neloupaly ani nepůsobily zašle. Totéž platí o kličkách či dekorech se vzhledem matného hliníku.

Kde má být volant?

Volant nebyl potažen kůží, ale neměl jsem s tím při testovacích kilometrech problém. Plastový věnec neklouzal a měl správnou tloušťku.

Peugeot již léta razí unikátní přístup k pozici volantu a přístrojových ukazatelů. Na ně se totiž člověk kouká nikoli skrze volant, ale přes jeho horní část. “To některým zákazníkům nevyhovuje,” upozorňuje Filip Kučeera z Auto ESA. Podle mých zkušeností s tím mají problém zejména jedinci s vyššími postavami, protože pak mají volant hodně dole v klíně a obtížně se jim nastupuje a vystupuje. Moc nepomáhá ani atypický – “šišatý” tvar volantu.

Peugeot 208 je samozřejmě malé auto, a tak místo na zadní lavici je určené spíše jen pro menší lidi, případně pro děti. Naopak sedačky vpředu jsou dimenzované také na urostlejší lidské postavy. Zavazadlový prostor postačuje pro každodenní nákupy, případně kratší výlet menší rodiny.

Na vyjížďku k vodě je takový vůz jako dělaný
Levně, stylově a vlastně i docela rychle: Test ojetého Renaultu Mégane CC

S ovládáním se každý jen trochu zkušenější řidič rychle sžije. Líbily se mi brzdy, jejichž účinek se dá logicky plynule dávkovat sílícím tlakem na pedál i solidně přesné řízení. Jen řadicí páka pětistupňové manuální převodovky lehce zadrhávala při pohybech mezi jednotlivými rychlostními stupni.

Zatímco dnes řidiči můžou s řešením jednotlivých situací pomáhat různí asistenti, tato tři roky stará “dvě stě osma” neměla ani systém pro udržování v pruhu, ani výstrahu před překážkou vpředu, natož autonomní nouzové brzdění.

Zarazilo mě také to, že ve dveřní přihrádce není vytvořen držák pro lahve s pitím. Jediné místo na nápoje je ve středové konzole. Zdejší prohlubně jsou však příliš mělké na to, aby v zatáčkách lahve udržely v náležité poloze.

Největším odkládacím prostorem v interiéru je uzavíratelná přihrádka před místem spolujezdce. Ta je naopak dimenzovaná docela velkoryse. Troufnu si odhadnout, že dokáže pojmout také solidně velkou dámskou kabelku.

Komfort především

K využívání ve městech, kde není nouze o dlažbu, tramvajové koleje, kanály, zpomalovací prahy, kanály a další řidičské pasti, je podvozek Peugeotu 208 přímo předurčený. Kola při přejíždění těchto záležitostí nevydají ani hlásku a odpružení zajistí rychlé a plynulé zhoupnutí. V rychleji projetých obloucích se vinou toho auto trošku více nakloní, ale není to přespříliš.

Testovali jsme devět starý Opel Zafira v ceně 223 0000 Kč
Pro potěchu (nejen) cyklistů: Test ojetého Opelu Zafira v ceně do čtvrt miliónu

Motor je sám o sobě odhlučněn dobře, při dálniční jízdě jsem ale zaznamenal poměrně výrazný hluk od odvalujících se kol.

Při používání ve městech a okolí budou uživatelé tohoto vozu spokojeni také s hodnotami spotřeby. Ta se při mém testování pohybovala mezi rovnými pěti a 5,4 litru. Poněkud žíznivější (průměr 7,2 litru) už je pohonný agregát na dálnici, pokud se stále pohybujete na hranici povoleného rychlostního limitu 130 kilometrů v hodině. Je to proto, že na pětku již motor “točí” 3900 otáček. Pokud o deset až 15 kilometrů v hodině zvolníte, tak v kabině bude jednak příjemnější akustický komfort, a jednak ušetříte každou stovku kilometrů minimálně litr benzínu.

Peugeot 208 jakožto ojetinu do města lze podle mého soudu rozhodně doporučit, s čímž se shoduje také Filip Kučera z Auto ESA, který dodává: Výhodou těchto vozů je, že mají při stejném stáří obvykle najeto méně kilometrů než vozy vyšších tříd. Další výhodou je celková jednoduchost konstrukce a absence složitých prvků výbavy, které by se mohly porouchat.”

Konkurenti přicházející v úvahu:

Doporučuje Filip Kučera z Auto ESA

Konkurent Seat IbizaKonkurent Seat IbizaZdroj: Seat

Seat Ibiza

Plusy:

líbivý vzhled

zábavný podvozek

kvalita zpracování

Mínusy:

vyšší pořizovací ceny

dražší originální díly

 Konkurent Renault ClioKonkurent Renault ClioZdroj: Renault

Renault Clio

Plusy:

nižší pořizovací ceny

líbivý vzhled

nízká spotřeba

Mínusy:

méně místa vzadu

kvalita zpracování

Konkurent Toyota YarisKonkurent Toyota YarisZdroj: Toyota

Toyota Yaris

Plusy:

živé motory

velký podíl hybridních verzí

líbivý interiér

kvalita zpracování

Mínusy:

vyšší ceny

dražší náhradní díly