Kategorie SUV v současné době zahrnuje skutečně širokou škálu vozů. Mnohé z nich jsou spíše velkoprostorová auta, kterým “drsňácký” vzhled dodávají přidané plasty na náraznících a rovněž kolem kol a na prazích. O nějaké vyšší světlé výšce či pohonu všech kol si můžou nechat jen zdát.

A pak jsou tu auta, která byla opravdu stvořena k tomu, aby minimálně občas sjela ze silnice a provezla vás bahnem či pískem na místa mimo civilizaci. Jedním z nich je Jeep Grand Cherokee. “Ten je nejprodávanějším modelem mezi ojetými vozy legendární značky Jeep. Nabízí velký zavazadlový prostor, reprezentativní vzhled a konstrukční zaměření na zdolávání i náročného terénu,” potvrzuje Filip Kučera z Auto ESA. Navíc také většina exemplářů, které jsou na trhu s ojetými vozy k dispozici, je opravdu bohatě vybavena. Obsluhu uživatelům ulehčuje třeba startovací tlačítko, elektrické zavírání víka kufru, tempomat a další prvky.

Na to, jak vypadal exemplář podrobený testu se můžete podívat do naší komentované fotogalerie.

Z nabídky vozů Auto ESA jsem si tentokrát k testu vybral exemplář, který sjel z výrobní linky v roce 2014. Za tu dobu díky svému třílitrovému šestiválcovému turbodieselu ujel již 122 tisíc kilometrů. Prodejce ho aktuálně nabízí za 598 tisíc korun. To není úplně nízká cenovka, ale je třeba si uvědomit, že nový model se u nás prodával za zhruba třikrát tak vysokou sumu.

Navíc (v porovnání s průměrným stářím osobních vozů provozovaných na našich silnicích) se jedná ještě o poměrně mladý vůz s nevysokým nájezdem, a hlavně přebohatou výbavou. A ještě jeden dovětek: Auto náleží do generace, která se nabízela od roku 2010 do loňska a teprve letos bude nahrazena novým provedením.

Vůz je určený do nepohody a v takových podmínkách jsme ho také testovali
Auto do sněhu i jiné nepohody: Test ojeté Škody Yeti za 300 tisíc Kč

Výbava konkrétního kusu zahrnovala kromě opravdu silného naftového motoru (250 koňských sil a točivý moment až 570 Nm) a výše zmíněných komfortních prvků také automatickou převodovku, dvouzónovou klimatizaci, parkovací kameru, navigaci, střešní ližiny a všechy možné pomocníky pro jízdu v terénu. Tedy třeba speciální režimy pro písek, bláto, sníh či kameny, asistenta pro sjíždění prudkých svahů i redukční převodovku.

Na druhou stranu, řidič se musí obejít bez moderních elektronických bezpečnostních asistentů typu autonomního nouzového brzdění, udržování vozu v jízdním pruhu nebo upozornění na vedlejší auta v takzvaném mrtvém úhlu.

Na cestách si ve voze cestující můžou hovět v širokých kožených křeslech. Právě lehce odřená bočnice sedačky pro řidiče byla jedinou známkou, že se nejedná o nový vůz. Jinak jsem žádné stopy poškození nenašel.

S velkými koly hlavně na silnici…

Vnější design nepůsobí ani po letech zastarale. Na přitažlivosti navíc tomuto konkrétnímu kusu dodávaly namontovaná dvacetipalcová kola. Ty sice ( také vinou nízkého profilového čísla) omezují využitelnost auta v terénu, ale na silnici zase dodávají jistější jízdní projev. I na silnici s mnoha výtluky se auto chovalo naprosto jistě. Karosérie se neotřásala, ani nerozhoupala.

Jeep Grand Cherokee je auto, které je dostatečně prostorné pro čtyřčlennou rodinu, přičemž vzadu můzou bez problému sedět i hodně narostlé náctileté děti. Za řidiče s výškou 186 centimetrů si stejně velký člověk sedne s rezervou čtyř centimetrů nad hlavou a sedmi před koleny.

Devět let starý sedan stále působí reprezentativně
Reprezentativní, spolehlivé a výhodné: Test ojetého Volva S80 se silným dieselem

Zavazadlový prostor toho pojme opravdu hodně. Líbilo se mi, že pod podlahou je “pěkně v suchu” uloženo plnohodnotné náhradní kolo. Komu přesto prostor v kufru nestačí, má ještě na střeše připravené ližiny pro naložení dalších předmětů. Také je tento vůz velmi vhodný pro tahání těžkých přívěsů.

Jízda s tímto vozem je příjemná také díky zmíněnému objemném turbodieselu. “ Pro naše podmínky je právě tento naftový vidlicový šestiválec o objemu 3,0 litru tou nejvhodnější motorizací,” potvrzuje Filip Kučera. “Je silný a na dlouhých trasách překvapivě úsporný,” dodává.

Jen odhlučnění by mohlo být o něco lepší. Již při dvou tisících otáčkách, které motor “točí” při dálniční rychlosti 130 kilometrů v hodině, jsem byl nucen otočit knoflíkem u rádia.

Osmistupňová převodovka není sice z nejrychlejších, ale řadí hladce a ve správných okamžicích. Navíc je možné jí v případě potřeby “popostrčit” pádly u volantu.

Pokud nespěcháte, tak umí být Jeep Grand Cherokee navzdory svým rozměrům a hmotnosti opravdu střídmým polykačem pohonných hmot. Na rovinaté okresce při dodržování rychlostních limitů jsem na palubním počítači skutečně zaznamenal průměrnou spotřebu pouze 5,9 litrů. Ve městech a na dálnici se pak už apetit dostal na úroveň devíti litrů.

Ekologicky zaměřené jedince to sice nepotěší, ale z praktického hlediska je pro majitele nepochybně dobré, že u této verze se ještě výfukové plyny neupravují prostřednictvím močoviny, takže tuto kapalinu není třeba nikdy doplňovat.


Konkurenti přicházející v úvahu:

Doporučuje Filip Kučera z Auto ESA

Konkurent BMW X5Konkurent BMW X5Zdroj: BMW

BMW X5

Plusy:

větší výběr vozů na trhu

lepší jízdní vlastnosti na silnici

vyšší kvalita zpracování

Mínusy:

vyšší pořizovací a provozní náklady

menší kufr

Konkurent Audi Q7Konkurent Audi Q7Zdroj: Audi

AUDI Q7

Plusy:

možnost sedmimístného provedení

vyšší kvalita zpracování

možnost volby více motorů

Mínusy:

menší výběr vozů na trhu

vyšší pořizovací a provozní náklady

Konkurent Volvo XC90Konkurent Volvo XC90Zdroj: Volvo

Volvo XC 90

Plusy:

vyšší bezpečnost

možnost sedmimístného provedení

nižší ceny

Mínusy:

méně atraktivní exteriér

menší kufr