Jedná se totiž o legendární hot hatch Peugeot 205 GTI, který původně vlastnil francouzský podnikatel a jeden z nejbohatších lidí v Evropě Bernard Arnault. Tenhle miliardář si na začátku 90. let řekl, že potřebuje nenápadné, ale stále schopné a hlavně bezpečné auto na denní pojížďky.

Každopádně, Arnaultův Peugeuot je nyní u prodejce Art & Revs z Lucemburska k mání a samotná specifikace tmavě šedého hot hatche vám napoví, proč za něj chce v přepočtu 952 tisíc korun.

Renault Megane RS 265.
Hodnotu ojetého auta ovlivňuje i jeho barva. Nejlepší je prý žlutá

Arnault si totiž nechal 205 GTi upravit firmou Labbé, specializující se na tvorbu obrněných vozidel. Malinký hatchback tak dostal karoserii vyztuženou pancéřovými pláty a dokonce i neprůstřelná okna.

Tohle vylepšení samozřejmě negativně zasáhlo celkovou hmotnost Peugeotu, která z původních 875 kg narostla na přibližně 1400 kg. Kvůli tomu byl zpevněn i podvozek a přibyly i účinnější brzdy. A přestože prodejce nezmiňuje nic o úpravě 1,9litrového motoru pod kapotou, je pravděpodobné, že u originálních 130 koní (96 kW) se nezůstalo.

I tak ale zrovna opancéřování není úpravou, kterou byste u 205 GTI, hravého auta s duší lehkého atleta očekávali. Jako by popírala jeho smysl.

Modely malosériové značky Runge Cars.
VIDEO: Američan vyrábí sporťáky jako z 50. let. Karoserie vyklepává ručně

Uvnitř pak ke všemu najdete pohodlné kožené sedačky, posilovač řízení a klimatizaci. Top výbava pro hatchback z devadesátek, ale nic jiného byste taky u vozidla pro miliardáře nečekali. Počet najetých kilometrů? Jen 14 700.  

Svůj neprůstřelný Peugeot prodal Arnault jistému sběrateli už v roce 2009, přičemž nyní auto hledá opět nového majitele. Jestli tedy máte milion bokem a z nějakého důvodu chcete hot hatch, jehož sportovnost je sice asi mrtvá, ale zato v něm budete v bezpečí, ideálnější auto zřejmě nenajdete.