Desítky Fabií první a druhé generace, také několik octavií, odtahovou Avii, opotřebované silničářské dodávky, ale i poměrně zajímavé exkluzivní automobily jsou v současné době k dispozici veřejnosti na internetových stránkách Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Mezi nimi vyniká vůz BMW X6 s momentální nabídkovou cenou 410 000 Kč. Zajímavý na něm je především fakt, že jde o automobil ve verzi s dieselovým třílitrovým šestiválcem, který má najeto pouze 38 113 kilometrů.

Tento černý exemplář a další příklady nabízených vozů obsahuje naše komentovaná fotogalerie.

Vůz byl uveden do provozu v roce 2012, ale před šesti lety ho odstavili a od té doby nečinně stál v kryté garáži. To se samozřejmě podepsalo na provozních kapalin i baterie, kvůli které v době odstavení plně funkční automobil nelze nyní nastartovat  Jak baterii, tak samozřejmě brzdovou i chladicí kapaliny bude před znovuuvedením do provozu zapotřebí vyměnit. Poté by ale automobil měl být schopen bez problémů absolovovat kontrolu na STK.

V nabídce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových jsou i doslova vraky
Nová nabídka státních aut: Rychlé vozy po inspektorech i pokladač kuželů....

Ze současné nabídky vyplývá, že řada státních institucí se v současnosti zbavuje celých skupin vozidel. Tak například Státní pozemkový úřad poskytl do aukcí hned šestici automobilů Suzuki Jimny minulé generace. Jejich aktuální nabídková cena se pohybuje v rozmezí od 26 000 do 51 000 Kč. Auta mají dokonce platnou technickou kontrolu a jsou pojízdná, byť některé vady na kráse přece jen mají.

Stránky úřadu obsahují rovněž fotografie čtyř Peugeotů 207. Některé jsou v mírně lepším stavu, většina ale není ale bez okamžité opravy dobře provozuschopná. Například jeden z exemplářů s benzinovou čtrnáctistovkou, který ujel od roku 2007, kdy získal české registrační značky, více než 183 000 kilometrů, má vadnou elektroinstalaci a nestartuje.

Stále se nabízí pokladač kuželů…

Velká část vozidel, které takto stát nabízí, je velmi obtížně prodejná. Svědčí o tom várka silničářských dodávek, odtahové Avie a dalších aut v oranžové barvě, které se nabízejí už ve třetím kole aukcí.

Saaby nabízené nyní státem v aukci
Saaby, skoro nejetá Laguna i zametací auto.. Nové vozy prodávané ve státní aukci

Stejný problém potká zřejmě i čtyřiadvacet let starou Škodu Felicia 1,3, byť platnost STK v jejím případě vypršela teprve minulý měsíc. Její cena je navíc poměrně vysoká - 18 410 Kč.

Je dokonce o 410 Kč vyšší, než v případě rovněž nabízeného Audi A6. Tato limuzína s motorem 2,8 a pohonem všech kol byla uvedena do provozu v roce 2000 a od té doby "spolykala" 329 000 kilometrů. Během té doby ale notně zkorodovala a mnohé technické komponenty se porouchaly.

Proto bychom spíše doporučovali zajímat se o nabízené Volvo S60 z roku 2003. Je poháněno zážehovým turbomotorem s objemem 2,5 litru a výkonem 154 kW. Automobil, který dosud najel 220 000 kilometrů, má stále platnou technickou kontrolu.

Porsche 911 GT3 je v nabídce nepotřebného majetku Ústavu pro zastupování státu ve věcech majetkových
Stát má také autobazar: V nabídce je teď exkluzivní Porsche i Felicia za 2000 Kč

Zájemci o úspornou limuzínu by se mohli zúčastnit aukce o Škodu Superb druhé generace z roku 2008 ve verzi Greenline. To znamená, že má pod kapotou slavný turbodiesel 1,9 TDI s výkonem 77 kW. Má sice deformovaný levý přední blatník, nefunkční jedno světlo, hlučný motor a problémy s přední nápravou, ale STK stále platí.

Nejmladším vozem v nabídce je Fabia Combi třetí generace. Verze s litrovým zážehovým tříválcem od roku 2018 najezdila necelých pět desítek tísíc kilometrů. Zájemce by ji mohl získat již za 160 000 Kč.