Lidé sice dnes nadávají na stále se zvyšující ceny nových aut, ve skutečnosti však jsou dokonce ochotni platit za konkrétní typ vozu více, než kolik žádá automobilka. To v případě, že je k mání maximálně rok stará ojetina. Tu si lze totiž odvézt domů prakticky ihned, zatímco dodání čerstvě vyrobeného kusu se nyní čeká rok i déle.

Typickým příkladem je podle amerického vyhledavače vozů iSeeCars Mercedes-Benz třídy G. U něj je dokonce průměrná cena roční ojetiny vyšší o téměř 36 procent. 

Na další ojetiny s cenou přesahující nové auto se můzete podívat do naší fotogalerie.

Je to důsledek toho, že výrobce není schopen uspokojit poptávku po tomto offroadu a nedávno čekací doba výrazně přesáhla dva roky. To staví do nepříjemné situace i samu automobilku, neboť v tuto chvíli není schopna garantovat, zda se ještě vůbec ve specifikaci zadané zákazníkem bude vyrábět.

Tento sedmiletý exemplář se prodává za necelých 600 000 Kč
Levný není, ale projede vším a nic mu nechybí: Test ojetého Jeepu Grand Cherokee

Druhou nejvíce "přeplácenou" ojetinou je v USA Chevrolet Corvette. V jeho případě je bazarový vůz o pětinu dražší než zbrusu nový. Také Tesla Model 3 je dražší ( o osmnáct procent), Ford Bronco pak o 16.

Zajímavé je, že američtí zákazníci jsou ochotni platit více i v případě použitých poměrně obyčených vozů. Typickým příkladem jsou Toyoty RAV4 Hybrid a C-HR. Za možnost jezdit téměř okamžitě jsou zákazníci schopni vydat částku o 15, respektive 12 procent vyšší, než se žádá za nové exempláře.

Na BMW řad 5 a 6 z poloviny minulého desetiletí je třeba si dát pozor
Propadlíci z německých STK: Letošní výsledky varují také před BMW 5 a Superbem

Téměř dvojnásobné částky než kolik udával oficiální ceník, byli schopni vloni vydat zájemci o malý offroad Suzuki Jimny dokonce u nás. Někteří prodejci totiž dokázali sehnat skladové kusy i poté, co prodej osobní i užitkové verze tohoto vozu u nás skončil. Ovšem žádali za každý z nich 998 000 Kč. Přitom cenovka v době, kdy bylo možné nové Jimny objednat takzvaně do výroby, začínala už na 423 000 Kč.