Nejčastější závady ojetin se týkaly hlavně elektroniky, následoval motor a podvozkové díly auta, přičemž mnoho závad bylo spojeno s dřívějšími nehodami a ani s těmi nebyli kupující dopředu obeznámeni.

Náklady na opravy ojetin se po koupi pohybovaly mezi 20 a 50 tisíci korunami.

Je potřeba ale dodat, že průměrné stáří loni prodaných ojetin je relativně vysoké - činí 13 let. Při takovém stáří auta a odpovídajícím nájezdu prakticky nelze čekat, že bude prodávané auto ve stoprocentním stavu.

Čtěte také: Tenhle Mercedes ujel už přes milion kilometrů. S jakými náklady?

Se stářím souvisí i materiály dodávané k vozu. Servisní knížku vidělo před prodejem 15 % kupujících a podrobné informace o technickém stavu a opravách byly ke kupní smlouvě přiloženy jen výjimečně. Tento stav opět souvisí s průměrným stářím aut, neboť u vozu s věkem přes deset let již na tyto informace prakticky nelze spoléhat.

Stejně tak nelze spoléhat ani na záruku na ojetiny. Ze zákona platí, že bazar musí dávat na prokázané závady vozu záruku 24 měsíců, ale většina prodejců má tuto lhůtu ve smlouvě zkrácenou na výrazně kratší dobu.

Často se také vyskytují záruky formou různých připojištění, ale ani tady se nelze spolehnout na to, že pak bude reklamace vždy vyřízena kladně.

Čtěte také: Češi přesedají do menších aut. Nejprodávanějšími ojetinami loni byly hatchbacky

Počet prodaných ojetin v Česku stále roste a jen loni se zvýšil proti roku 2015 o 6 %. Celkem si zájemci koupili 700 tisíc ojetých automobilů, z nichž 164 tisíc pocházelo z dovozu.

Průměrná cena činila 176 tisíc korun. Nadpoloviční většina prodaných aut se potom prodala mezi soukromými osobami. Je jen malým překvapením, že trhu vévodila Škoda se třetinovým podílem.