Řešením pro lidi žádající auto s velkou přepravní kapacitou můžou být různé dodávky, ale ne každý je ochoten akceptovat menší jízdní pohodlí, které je s touto kategorií vozů přece jen stále spojeno.

Ideálem pro větší rodiny nebo pro aktivní lidi, kteří s sebou na víkendy a dovolené vozí opravdu hodně věcí, můžou být tedy automobily typu MPV. Kategorie velkoprostorových vozů z nabídky jednotlivých automobilových značek v posledních letech mizí. Na trhu s ojetými vozy je jich ale stále dostatek.

Jedním z těch, o kterých určitě stojí za to uvažovat, je Ford S-Max. Tento velkoprostorový automobil je po technické stránce spřízněný s modelem Galaxy. Ten sice nabídne ještě větší vnitřní prostor, jeho vnější vzhled je však přece jen “krabicovitější”. Zejména boční profil S-Maxu je o poznání sportovnější.

Do všech detailů si tento vůz můžete prohlédnout v naší komentované fotogalerii.

Solidní kousky ve stáří do zhruba osmi let se dají v současnosti v tuzemských autobazarech pořídit i za méně než čtvrt miliónu korun.

Auto jsme prověřili na komunikacích všech typů a kvalit
Test ojetiny v ceně do 100 000 Kč: Škoda Fabia Combi II moc chyb nemá

“Ford S-Max u nás patří k oblíbeným rodinným MPV. V cenové relaci okolo 250 000 Kč si bere druhé místo za Opelem Zafira,” uvádí Filip Kučera – ředitel marketingu Auto ESA. Těch se podle něho prodá zhruba o třetinu více. Kupodivu kousek za a ne před S-Maxem je známý Volkswagen Sharan. Zajímavé je, že prodeje většího Fordu Galaxy se S-Maxu prakticky vyrovnávají.

V případě S-maxu jsou nejméně prodávanými motorizacemi 1.6 TDCi a 1.6 EcoBoost. “Zážehovou jednotku taky trápí nejvíce problémů. Trpí na karbonování a může se ztrácet chladící kapalina. Pomalu a úsporně jezděné kousky jsou k těmto problémům mnohem náchylnější než auta, která někdo občas pořádně protáhl. Třeba u sportovně jezděných Fiest ST180 tento problém skoro nebývá. Nejoblíbenější jsou tedy motorizace 2.0 a 2.2 TDCi. Ty bývají při správném zacházení a pravidelném servisování prakticky bezproblémové. Obě TDCi pochází od francouzského Peugeotu,” dodává Kučera.

Právě vůz s dvoulitrovým turbodieselem ve výkonové variantě 120 kW a s automatickou převodovkou jsem si vypůjčil k jízdnímu testu. Auto ESA ho aktuálně nabízí za 220 tisíc korun.

Zmíněný vůz pocházel z roku 2014. Jednalo se tedy o exemplář z první generace, kterou v roce 2015 vystřídala ta aktuálně prodávaná. Na tachometru měl údaj svědčící o více než 182 000 ujetých kilometrech. Podle výpisu od společnosti Cebia předcházející vlastníci ujeli v prvních pěti letech provozu každým rokem kolem třiceti tisíc kilometrů. Až vloni to bylo o deset tisíc méně.

Jen kosmetické vady

Na vnějším vzhledu se roky provozu projevily jen několika škrábanci. Uvnitř pak ještě méně. Zejména majitelé urostlejších postav ocení dostatečně dimenzované sedáky I opěradla vpředu. Také vzadu je místa dost rovněž pro dospělé cestující. Pokud naopak budeme potřebovat převézt tři malé děti v autosedačkách, hodit se budou úchyty ISOFIX na všech třech samostatných zadních sedadlech. Ty se dají navíc posouvat v podélném směru a jejich opěradla sklápět.

S-max mohl být za příplatek až sedmimístný, v případě tohoto konkrétního vozu ale třetí řada namontována nebyla. Díky tomu je kufr skutečně mamutí. Charakterizuje ho objem 775 litrů.

S-Max je model, který je dobře připravený na “žití” na delších cestách. Testovaný vůz měl skutečně bohatou výbavu. Například lze zmínit LED denní svícení, mohová světla, dvouzónovou automatickou klimatizaci, tempomat, rádio s CD přehrávačem, startovací tlačítko a dokonce vyhřívané čelní sklo. Příjemné je třeba to, že všichni cestujících sedící na sedadlech u dveří mají k dispozici vlastní čtecí lampičku. Vše navíc bylo plně funkční. Ocenil jsem také to, že v interiéru nic nevrzalo, nedrnčelo a nespřípalo. Odkládacích prostor je dosta a jsou solidně dimenzované.

Na druhou stranu, konektor USB jsem našel v interiéru pouze jediný. Byl navíc ukrytý ve středové loketní opěrce.

Ve voze se sedí výše než v kompaktních rodinných vozech, což určitě mnozí ocení. Díky tomu je také z auta solidní výhled na dění kolem.

Už po ujetí prvních stovek metrů je každému zkušenému řidiči jasné, že se za volantem bude cítit příjemně. I studený motor je po nastartování příjemně tichý a klidný. Po přejetí první nerovnosti se dostaví také spokojenost z naladění podvozku. Není houpavý jako některé francouzské vozy, ale ani prkenně tvrdý. Příčné nerovnosti sice pocítíte, ale klasické výtluky nebo kanálové propusti auto přejede s jemným zhoupnutím.

Příjemná jízda i spotřeba

Sladění motoru s převodovkou je velmi dobré. Nijak jsem tedy na své dvousetkilometrové testovací trase vedoucí po silnicích všech tříd a kvalit nepocítil potřebu pomáhat samočinnému ústrojí manuálně. Šlo by to pouze pohybem páky voliče režimů převodovky. Pádla pro manuální volbu převodů u volantu vůz neměl.

Těžký motor v přídi znamená sice nedotáčivé chování v zatáčkách. Je však jen mírná a navíc snadno čitelná. Řízení nemělo vůli a řidič díky němu získává slušnou dávku informací o tom, co se děje pod koly. Brzdy fungovaly spolehlivě, ke zpomalení z větších rychlostí je ovšem třeba šlapat na příslušný pedál docela značnou silou.

Zjiš´tovat informace o spotřebě v palubním počítači není nic jednoduchého. Ford svého času vymyslel systém, který vyžaduje mnoho kliknutí tlačítkem na volantu a navíc vyžaduje pozornost, aby člověk nevyjel ze zvoleného menu někam úplně jinam.

Přesto jsem z něho dokázal vyčíst, že při poklidné jízdě v nenáročném terénu mimo města a dálnice lze dosáhnout I nižší spotřeby než šest litrů. Pokud byste spěchali nebo auto naložili takzvaně po střechu, pak by mohla narůst až někam k osmi litrům. Na dálnici, při dodržování limitu 130 kilometrů v hodině, jsem zaznamenal průměrný úbytek nafty z náderže 6,4 litru na sto kilometrů. To jsou skutečně velmi dobré hodnoty.

Konkurenti přicházející v úvahu:

(Doporučuje F. Kučera z Auto ESA)

Volkswagen Sharan

+

Dostupnost náhradních dílů

Povedené motory TDI

Kvalita zpracování

-

Za stejné peníze starší auta jako od kunkurence

Strohé základní výbavy

_______________________________________________________________

Opel Zafira

+

Komfortní podvozek s možností adaptivních tlumičů

Variabilita interiéru

Cenová politika

-

Kvalita zpracování za konkurencí pokulhává

Řízení i řazení s nepříjemně umělým odporem

_______________________________________________________________

Ford Galaxy

+

Prostornější než S-Max

Dobré řízení

Skvělý podvozek

-

Oproti S-Maxu těžkopádnější

Vyšší ceny než u menšího S-Maxu