Loni automobilky nemohly naplno vyrábět dostatek aut zejména kvůli nedostatku důležitých dílů a důsledkem byly dlouhé dodací lhůty a omezená nabídka. Situace se sice letos zlepšila, ale stále není uspokojivá. Druhým důležitým faktorem jsou zvyšující se ceny nových vozů.

A to jsou hlavní důvody, proč se mnoho kupujících poohlíží po ojetých vozech – především po ročních a zánovních. Jejich přednosti jsou v tom, že jsou hned k dispozici, mají nízký nájezd, záruku od výrobce a k tomu cenu o deseti až statisíce korun nižší než nové vozy.

Nejhledanější vozy v autobazarech v prvním pololetí 2023
1. Škoda Kodiaq
2. Škoda Octavia
3. Škoda Superb
4. Kia Sportage
5. Škoda Fabia
6. Hyundai Tucson
Zdroj: TipCars.com

„Naše poznatky to potvrzují. Je zřejmé, že v meziročním srovnání prvního pololetí roku 2022 a 2023 došlo k šestiprocentnímu nárůstu zájmu o ojetá auta. Ale výrazné zvýšení v hledání jsme zaznamenali právě o roční a zánovní vozy,“ říká Marek Knieža, ředitel inzertního auto-moto webu TipCars.com.

„Příkladem třeba je, že na našem webu patří mezi nejčastěji vyhledávané inzeráty s ojetými vozy Škoda Octavia s rokem výroby 2020 až 2022. V meziročním srovnání prvních pololetí roku 2022 a 2023 je vidět, že u těchto aut došlo k výraznému nárůstu v hledání o 17 procent,“ doplňuje Marek Knieža s tím, že výrazně vzrostl zájem i o Škodu Kodiaq.

Škoda Fabia kombi
Patříte mezi ně? Tisíce Čechů mají doma obyčejná auta, kterým ale roste cena

Z dat společnosti TipCars zároveň vyplývá, že touhou každého kupujícího je pořídit si ojetinu za rozumnou cenu. Navíc by měl vybraný vůz splňovat provoz za náklady, které budou pro kupujícího dlouhodobě udržitelné. „Podle našich dat vidíme výrazný nárůst v hledání v cenové hladině vozidel od 250 do 400 tisíc korun,“ zmiňuje ještě ředitel inzertního auto-moto webu TipCars.com.

Nejhledanější vozy v autobazarech vyrobené v letech 2020 až 2021
1. Škoda Octavia
2. Škoda Superb
3. Škoda Kodiaq
4. BMW X5
5. Mercedes-Benz GLE
6. Škoda Fabia
Zdroj: TipCars.com

V neposlední řadě roste také počet ojetých elektromobilů, které jsou nyní v nabídce bazarů. Oproti prvnímu pololetí loňského roku je jejich nabídka aktuálně vyšší zhruba o 40 procent.

„Z pohledu statistik hledanosti inzerátů s elektro vozy ale můžeme říci, že je v meziročním srovnání loňského a letošního prvního pololetí zájem o tyto auta stále stejný, nijak výrazněji nevzrostl“ uzavírá Knieža.

Škoda Fabia Style.
Škoda Fabia čtvrté generace: oblíbený vůz už se začíná objevovat také v bazarech

Proč je výhodné hledat auto na webu TipCars.com?

  • Výhodou je samotný systém vyhledávání, který je postaven tak, ať je co nejvíce komfortní pro každého uživatele.
  • „Sledovali jsme, co lidé na našich stránkách nejvíce zadávají a hledají, a tyto jejich nejčastější požadavky jsme jim nabídli ve zjednodušené předvolbě. Víme, že se hlavně hledá značka, model, cena do určité výše, rok výroby, motor či převodovka. Méně už dneska lidé řeší stav kilometrů, protože v tomto údaji se dříve v inzerátech dost lhalo,“ vysvětluje ředitel TipCars.com Marek Knieža.
  • Inzertní auto-moto web TipCars.com umí každému najít auto i podle dalších detailů a přání, třeba s vyhřívanými sedadly, s automatickou převodovkou nebo s tažným zařízením. Můžete si vybrat i více aut a pak je navzájem srovnávat na takzvaném „parkovišti“. A pokud zrovna nenajdete vůz podle vašich představ, založíte si na webu „hlídacího psa“, který za vás pohlídá nové inzeráty a upozorní vás na ně.
  • Podrobnější informace k mnoha modelům starších aut i jejich hodnocení odborníkem můžete najít i ve speciální rubrice Poradna TipCars, kterou najdete ZDE.
Rolls-Royce Phantom Drophead Coupé.
S těmito auty byste se chtěli projet. V bazarech najdete i luxusní kabriolety

TipCars.com patří do skupiny Vltava Labe Media, která vydává i regionální Deník.