Špinavý interiér, koroze blatníků, prasklý nárazník, zteřelé brzdové hadičky a další nepříliš povzbudivé informace lze obvykle najít v popisech stavu vozů, které v současné době nabízí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových k prodeji. 

Zajímavé kousky i s cenami si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

V současném seznamu 43 položek jsou vozidla nejrůznějších kategorií. Dokonce tu lze nalézt skútr s motorem 50cm3 nebo nakladač Komatsu. Zbavit se ho chce Ředitelství silnic a dálnic. Proč, to je evidentní z následujícího popisu stavu: "Stroj je nefunkční. Vlivem prorezivění konstrukční části nakládací vysokovýklopné lopaty došlo k vytržení přímočarého pístového hydromotoru, který umožňuje její vyklápění. Celkové opotřebení Stroje odpovídající stáří a práci v agresivním prostředí od roku 1999 - nakládka soli do sypačů. Dále je na stroji nefunkční ruční brzda," napsal příslušný úředník.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nabízí v aukci i motocykl Jawa 50 z roku 1968 za vyvolávací cenu 25 100 Kč
Nová nabídka "státního autobazaru". K mání je BMW i Jawa 50

Přesto je toto vozidlo jedním z nejdražších, které lze aktuálně od státu koupit. Cena pro výběrové řízení byla stanovena na více než 94 000 Kč.

Vůbec nejvyšší cenu ze všech položek na nynějším seznamu má osmnáct let starý náklaďák Mercedes-Benz, který je upraven jako přepravník koní. Těch odveze šest. Navíc je v něm sedm míst k sezení a jedno lůžko. Přes mírnou deformaci skříně pro koně je cena stanovená Krajským policejním ředitelstvím Zlínského kraje minimálně na 149 250 Kč.

Fabie I už ve službách státu končí

Nejčastějším nabízeným typem vozu je Škoda Fabia první generace. Těchto dosluhujících služebních vozů se zbavují například Generální finanční ředitelství nebo Úřad práce, případně Policie ČR.  Obvykle se jedná o exempláře se stářím více než 15 let a s cenovkami od 5 do 40 000 Kč.

Vybrat si lze i z větších vozů - třeba Octavií 1. i 2. generace. Zpravidla ale mají velké nájezdy kilometrů a poměrně vážné závady. Například u Octavie Combi II. generace za necelých 30 000 Kč jde o nefunkční převodovku. 

Porsche 911 GT3 je v nabídce nepotřebného majetku Ústavu pro zastupování státu ve věcech majetkových
Stát má také autobazar: V nabídce je teď exkluzivní Porsche i Felicia za 2000 Kč

Zajímavostí v aktuální nabídce je malý kabriolet Ford Streetka. Je černý a stejnou barvu má i jeho plátěná střecha. Pod kapotou auta vyrobeného v roce 2003 je benzinová šestnáctistovka a nájezd 135 000 kilometrů nevypadá špatně. Jenže, jak vyplývá z popisu, cena stanovená na 22 000 Kč nemusí být vůbec výhodná. Motor má totiž nepravidelný chod, v blatníku je díra, střecha má vlevo zlomené těsnění a sama je zteřelá. 

Tento konkrétní vůz si lze prohlédnout v areálu Krajského policejního ředitelství Severomoravské policie ve Frýdku-Místku. Aukce tohoto vozu, při níž lze přihazovat vždy po tisícikoruně, by měla skončit 18. května.