Vzhledem k dlouhým čekacím lhůtám na dodávku nových exemplářů si letos kupuje ojeté vozy čím dál více lidí. Nabídka kvalitních ojetin se proto snižuje. Jednou z mála výjimek je Volkswagen Passat.

Podrobné údaje o něm najdete ve fotogalerii.

Podle údajů Tipcars.com totiž počet ojetých kusů tohoto modelu u nás roste. Meziročně se nabídka rozrostla o 6,2 procenta.

„Při analýze celého trhu jsme zaznamenali trend rostoucích cen napříč všemi s ojetinami, Volkswagen Passat přitom patří k těm pomaleji zdražujícím se modelům,“ poukazuje Marek Knieža, ředitel TipCars.com. Zdražil pouze o 0,96 procenta.

Tento fakt se však týká pouze celorepublikového srovnání, v jednotlivých  krajích cena rostla i klesala mnohem vyšším tempem. Například v Libereckém kraji cena vyrostla o více než pětinu (z 188322 Kč na aktuálních 227 503 Kč). Velmi rychle Passaty zdražovaly i v Královéhradeckém kraji (+17,2 %) a na Vysočině (+16,3 %).

Volkswagen Passat Alltrack v redakčním testu
VW Passat Alltrack je pro vyznavače aktivního života i pro ty, co ho předstírají

Naopak v Jihočeském kraji nastal pokles ceny o 6,4 % z 265 104 Kč na 248 050 Kč a v Ústeckém dokonce o bezmála 14 procent. Vloni se tu Passaty prodávaly v průměru za 299 573 Kč, letos za 257 861 Kč.

Kombíky mají drtivou převahu

Je zajímavé, že se na trh dostávají Passaty s víceméně stejným kilometrovým nájezdem jako dříve. Konkrétně se průměrný nájezd snížil o zanedbatelných 0,12 %, tedy z 158 651 km na 158 459 km.

Na trhu s ojetinami najdeme Volkswagen Passat nejčastěji v šedé barvě, a to téměř ve třetině všech případů. Přes velký meziroční růst bílých modelů najdeme na druhé a třetí příčce černý a modrý Passat. Naopak zelené a hnědé modely z trhu pomalu mizí. „Mezi desítku nejčastějších variant se dostal Passat například i ve zlaté a béžové barvě, dříve relativně oblíbená vínová už takřka zmizela“ doplňuje Knieža.

Volkswagen Golf Country
Před 30 lety vznikl kříženec SUV a VW Golfu. Svět na něj ale nebyl připraven

Mezi bazarovými Passaty je nejoblíbenějším typem karoserie kombi, zastoupen je hned v 86 % případů. Poměr nabízených variant kombi přitom meziročně ještě narostl.

Pokud se podíváme na typ paliva u nabízených modelů, jde z naprosté většiny o naftové vozy, i když nabízených benzinových variant bylo o pětinu více než minulý rok. „Stále je však mezi ojetinami takřka 92 % Passatů na naftu, většinu zbylých modelů pak najdeme v benzinu,“ popisuje Knieža. Podle dat TipCars.com je jen 1 % všech nabízených Volkswagenů Passat na alternativní pohon, konkrétně na CNG (0,7 %), hybridní pohon s benzinem (0,2 %) a LPG (0,1 %).