Alpine A110 je kompaktní a lehkonohý sporťák s motorem uprostřed, který je ve standardní verzi designově celkem střídmý a spíše elegantní. To však neplatí pro vrchařský speciál, který Alpine připravilo ve spolupráci se závodním týmem Signatech.

Vůz dostal obří přítlačné křídlo na záď, které je společným jmenovatelem prakticky všech vozů, které se na Pikes Peak vydají. V případě A110 je dokonce dvoudílné, doplněné ploutví na střeše. Křídlu potom sekunduje i podobně velká „radlice“ předního spojleru, a nepřehlédnutelně působí i kaplička s přístupem vzduchu na střeše nebo aerodynamicky zakrytovaná kola.

Cílem aerodynamických prvků je vyvinout dostatek přítlaku při závodním tempu do vrchu, kaplička má zase za úkol dostat dostatek vzduchu k motoru. Tisková zpráva nezmiňuje, zda vozu zůstal původní přeplňovaný čtyřválec 1.8 litru, který v sériovém autě nabízí až 300 koní, každopádně A110 upravená na Pikes Peak má koní bezmála 500. Ještě zajímavěji působí toto číslo v kombinaci s hmotností. Díky chybějícímu interiéru a karbonovým dílům karoserie se zastavily ručičky vah na hodnotě 950 kilogramů.

Aktuální rekord trati Pikes Peak drží závodník Romain Dumas s elektrickým vozem Volkswagen I.D. R s časem 7 minut a 57,148 sekundy. Na jeho rekordní jízdu se můžete podívat na videu:

| Video: Youtube

Vůz už podstoupil jedno testování ve francouzském Lurcy-Lévis a další dvě akce ještě čekají, než se A110 konečně vydá na bájný Pikes Peak. Ve všech případech bude za volantem sedět vítěz loňského ročníku šampionátu FIA R-GT Cup, Francouz Raphaël Astier.

A čím je vlastně závod na vrcholek Pikes Peak tak výjimečný, že se jej chce zúčastnit právě i Alpine? Nejznámější vrchařský závod světa jede každoročně spousta slavných jezdců a jde o velmi náročný a prestižní podnik. Trať na vrchol, která je od roku 2011 kompletně celá vyasfaltovaná, měří 19,99 kilometrů, má 156 zatáček (z nich mnoho ostrých vraceček) a průměrné stoupání 7 %. Závodníci startují v nadmořské výšce 1 440 metrů a jedou až na úroveň 4 302 metrů.

Program závodu na Pikes Peak International Hill Climb je rozvržen na celý týden od 19. do 25. června a právě neděle 25. je hlavním závodním dnem.