Historie Alfy Romeo je protkána mnoha slavnými okamžiky a také řadou komplikací. K těm nezapomenutelným patří třeba zisk titulu mistra světa ve vůbec první sezóně Formule 1 v roce 1950.

Vše začalo v roce 1907, kdy se milánský šlechtic Cavaliere Ugo Stella stal parnerem francouzské automobilky Daracq a v Neapoli se začaly montovat automobily Daracq Italiana. Ovšem po třech letech se firma přestěhovala do Milána a přejmenovala na společnost A.L.F.A. Jméno je tedy zkratkou označení Anonima Lombarda Fabbrica Automobili.

Prvním modelem byla Alfa 24 HP, kterou poháněl čtyřválec s úctyhodným zdvihovým objemem válců 4,1 litru. Žádný velký úspěch ovšem zpočátku nepřišel a od začátku první světové války do roku 1916 byla navíc výroba úplně zastavena.

Stelvio QV stanovilo rekordní časy hned na třech významných britských závodních okruzích.
Video: Alfa Romeo hází další rukavici všem výrobcům rychlých SUV

Zachráncem se v roce 1916 stal průmyslník Nicola Romeo, který zavedl v prostorách automobilky válečnou výrobu. Například původní motory byly využity pro kompresory a generátory, vyráběla se také munice a letecké motory.

Po skončení válečného konfliktu se v roce 1919 Alfa vrátila k produkci automobilů. O rok později již měly název Alfa Romeo. Druhou část jména získala automobilka právě po zachránci firmy Romeovi.

Technickou stránku vozů měl zpočátku na starosti Giuseppe Merosi, avšak za skutečnou slávou značky stojí jiný muž - konstruktér Vittorio Jano. Toho v roce 1923 "přetáhl" od Fiatu tehdejší mladý závodník v barvách Alfy Enzo Ferrari. Ano právě ten Ferrari, který si později založil vlastní automobilku. Jano konstruooval jak vozy, tak i motory. Vytvořil novou řadu agregátů se čtyřmi, šesti i osmi válci.

Alfa Romeo 147 GTA
Překrásný zvuk z výfuku. Jaké zapomenuté ostré hatchbacky jsou už téměř zadarmo?

Z druhé krize ji dostal FIAT

Úspěšné období skončilo v roce 1928, kdy Nicola Romeo z firmy odešel. Alfa se dostala do vážných ekonomických problémů, musela se spolehnout na vládní pomoc. S pomocí karosáren Pinin Farina a dalších vytvářela speciální automobily pro bohaté klienty, včetně závodních speciálů. Legendou se stal model 8C.

V průběhu druhé světové války byl sice výrobní závod vybombardován, přesto však Alfa Romeo výrobu obnovila. Pro změnu se začala orientovat na levné malé modely.  Stále však nezapomínala na své sportovní srdce, o čemž svědčí její zmíněný úspěšný vstup do světa Formule 1. Vůbec prvním mistrem světa v této královské disciplíně se v jejím overalu stal Giuseppe Farina a o rok později ho napodobil argentinský tovární jezdec Alfy Romeo Juan Manuel Fangio.

Období padesátých až sedmdesátých let pak je další "zlatou érou" Alfy Romeo. V naší fotogalerii se můžete podívat na elegantní spidery, kupé Montreal nebo zřejmě nejhezčí Alfu všech dob - Alfa Romeo 33 Stradale.

Maserati A6G je bezesporu jedním z nejhezčích aut na světě. To ale nezabránilo soukromým karosárnám, aby model A6G upravily k obrazu svému. Nejúspěšnější byl Zagato, který se na rozdíl od studií Allemano a Frua vydal závodním směrem.
Zbožňovaný i nenáviděný: Designový styl karosárny Zagato tu s námi je už 100 let

V 70. letech minulého stoleí pak na Alfu Romeo dopadla další krize. Nakonec ji od státu vykoupil Fiat. V současnosti značka nabízí tři modely - Giulii, Giuliettu a SUV Stelvio. Příští rok by mělo přibýt druhé SUV s menšími rozměry. Vycházet má z již představeného konceptu Tonale.

V budoucnosti bude zřejmě i Alfa Romeo využívat některá technická řešení vzniklá v koncernu PSA. Právě s tímto francouzským automobilovým uskupením (do něhož ovšem patří i německý Opel) se italsko-americký koncert FSA brzy spojí.