Čeští řidiči výrobky s logem Barum dobře znají. Podle vlastního průzkumu společnosti Continental Barum až 68 % respondentů v minulosti vlastnilo pneumatiky Barum.

„Mimořádné postavení značky Barum v Česku vidíme prakticky každý den. Letošní 75. výročí jejího vzniku pouze potvrzuje obrovskou tradici a neustále inovující produkty, které svým zákazníkům značka Barum nabízí. Jsme rádi, že toho můžeme být součástí, a těšíme se na další společné výzvy, které nás určitě čekají,“ komentuje významné jubileum v historii značky Barum Magda Nagy, ředitelka Divize marketing ve společnosti Continental Barum.

Některé historické fotografie z dějin Barum si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Tradice výroby pneumatik na Zlínsku je stará dokonce již přes 90 let. V roce 1932 se totiž bratři Tomáš a Antonín Baťovi rozhodli, že nebudou utrácet peníze za pneumatiky na vozy, které rozvážely jejich produkty, ale budou si je vyrábět sami. 

Pod značkou Baťa začali tyto pneumatiky dodávat na český trh a později k nim přidali i obutí pro osobní vozy. Značka Baťa tím způsobila doslova revoluci na tehdejším československém trhu s pneumatikami, neboť do té doby byli tuzemští řidiči závislí především na dovozu ze zahraničí. Domácí výrobek pomohl snížit cenu na trhu. Výroba díky tomu výrazně rostla, svého vrcholu dosáhla v roce 1939, kdy Baťův závod opustilo na 250 tisíc nově vyrobených pneumatik.

Pneumatika s pořadovým číslem 400 milionů
Obutí pro 100 milionů aut. Tolik pneu již vyrobil Barum pod vedením Continentalu

Třicet let s Continentalem

Po druhé světové válce toto odvětví průmyslo skomíralo. Zásadní zvrat přinesl znárodňovací dekret, který podepsal tehdejší prezident Edvěrd Beneš.

V roce 1947 vznikla dohoda o vytvoření nové obchodní organizace, jež zastřeší distribuci a prodej pneumatik. Spojením prvních písmen značek Baťa, Rubena a Matador/Mitas tehdy vzniká nový podnik s názvem Barum.

Adac testuje pneumatiky již 50 let
Barum v průměru, propagovaná česká značka na hraně: Výsledky testu letních pneu

Nyní již tři desítky let náleží Barum do portfolia německého koncernu Continental. Smlouva o joint-venture byla podepsána 21. 12. 1992 a v platnost vstoupila 1. 3. 1993. Vznikla společnost Barum Continental s.r.o. (dnes Continental Barum s.r.o.) a značka Barum se stala součástí koncernu Continental AG. Díky novému silnému partnerovi firma získala přístup k nejrůznějším know-how a k moderním technologiím, výsledkem čehož proběhl výrazný růst výroby a dramatický nárust kvality pneumatik značky Barum.

Nyní jsou se značkou Barum vyrobeny desítky milionů pneumatik ročně a v celém koncernu Continental reprezentuje v Evropě druhou nejprodávanější značku.