I když má většina lidí v oblasti barev jiné preference, při koupi auta obvykle volí fádně. Ze zprávy lobal Automotive Color Popularity Report společnosti Axalta totiž vyplývá, že 38 procent letos vyrobených nových osobních vozů vyjelo z lakoven automobilek v bílé barvě.

Axalta přitom má skutečně objektivní informace. Jde totiž o jednoho z největších světových dodavatelů tekutých a práškových barev. Již 68. ročník této zprávy vychází ze statistik o prodejích automobilových barev v zemích, kde nová auta vznikají.

Tohle barevné auto dodnes vzbuzuje na silnici rozruch, tvrdí jeho majitelé.
Pamatujete si na bláznivě barevné Polo? Možná neuhodnete, jak se vyrábělo

Bílá barva je nejžádanější již desátým rokem. Další už za ní mají velký odstup. Konkrétně například černých se vyrobí přesně poloviční množství v porovnání s bílými (19 procent). Nejčastěji jsou takto lakované velké limuzíny a SUV. Třetí barvou v pořadí zákaznické obliby je šedivá a čtvrtou stříbrná. Dohromady mají tyto odstíny podíl na celkovém spektru barev plných 81 procent.

Pastelové barvy jsou využívány spíše okrajově. Využívají je zejména producenti těch nejmenších vozů a nalézt je samozřejmě můžeme rovněž na karosériích sportovních modelů.

V případě rodinných aut se velká část kupujících pestrým barvám vyhýbá i s myšlenkou na následný prodej ojetiny. Je jim totiž jasné, že bílé nebo šedivé auto se prodá snáze, než například oranžové.