"Normálně bych o tomto víkendu byl jako každý rok na závodu Zbraslav-Jíloviště, ale tuto akci jsem si rozhodně nemohl nechat ujít," svěřil se o víkendu redaktorovi Deníku a Automix.cz Zdeněk Renc z Rakovníka. "I když mám totiž ve své sbírce třeba i vozy značek Porsche nebo Jaguar, Alfa je moje srdeční záležitostí," říká.

Na evropský sraz vozů Alfa Romeo do Plzně, který se konal v roce 110. výročí této slavné italské značky, přivezl model Spider Duetto 1750, kterých ve své době vzniklo jen tři a půl tisíce kusů. 

Na jeho automobil i další zajímavé kousky ze srazu se můžete podívat do naší fotogalerie.

"Vlastním ho již od roku 1980. Koupil jsem ho v Německu, kde jsem v té době žil," vysvětlil. Tehdy šlo už o 11 let starý vůz, který jeho majitel pokládal za přestárlý. "Od té doby jsem s ním najezdil statisíce kilometrů, i když nikdy nešlo o auto pro každodenní používání," uvedl. Kromě toho má ve své garáži také ceněný model Alfa Romeo 2000 GTV, známý také pod označením Bertone.

Srazy se konají i v době koronaviru

Každý rok se Zdeněk Renc účastní více než deseti srazů majitelů veteránských vozů."I letos se jich koná docela dost," tvrdí. 

Na svém červeném kabrioletu má i upomínky na účast na slavné akce Mille Miglia. "Samozřejmě ne oficiálně, ale dříve se to nějak dalo zařídit," říká s úsměvem. Jeho Spider Duetto je stále v originálním stavu. "Jen lak jsem před dvaceti lety nechal zrenovovat," uvádí.

Srazu v Plzni se letos zúčastnilo 250 vozů a jejich posádek. V programu akce samozřejmě nechyběla ni návštěva pivovaru Pilsner Urquell.