Když se v roce 2005 poprvé dostavilo čínské SUV značky Landwind k testům u EuroNCAP nedokázalo získat ani jednu jedinou hvězdičku z celkem pěti možných a jeho výsledek experti této nezávislé instituce označili za nejhorší během třiceti let jejího fungování.

O dva roky později pak velký sedan Brilliance BS 6 dosáhl na jednu jedinou hvězdu. Na to, jak toto auto po nárazovém testu vypadalo se, stejně jako na nyní testovaná čínská auta, můžete podívat do naší fotogalerie.

Ovšem, doba se změnila. Již v roce 2013 se Qoros 3 sedan mohl pyšnit jako vůbec první auto z Číny ziskem pěti hvězdiček a dokonce byl pro tento rok vyhlášen vůbec nejbezpečnějším ze všech 33 osobních vozů, které se tehdy testovaly.

Poslední výsledky crashtestůPoslední výsledky crashtestůZdroj: EuroNCAP

V současné době, kdy zaznamenáváme novou vlnu příchodu čínských aut na evropský trh, se jejich výrobci snaží přesvědčit veřejnost o bezpečnosti těchto produktů. A daří se jim to. 

Škoda Kamiq
Škoda Kamiq prodělala crash testy. Má horší výsledek než Scala

Obě čínská auta, která se v poslední době podrobila testům EuroNCAP, mají opět na vysvědčení pět hvězd. Platí to jak o velkém elektrickém SUV Nio ES8, tak zejména o hybridním menším SUV Lynk&Co 01.

Tento druhý automobil exceloval zejména při hodnocení ochrany dospělých cestujících na předních sedačkách. V tomto parametru si připsal 96 procent z možných bodů, což je o dva procentní body lepší výsledek, než jakého dosáhl dosavadní rekordman Škoda Enyaq iV. Ty byla pro změnu lepší v oblasti ochrany dětí v autosedačkách ve druhé řadě. Ve zbývajících částech testu (ochrana chodců a bezpečnostní asistenční systémy) jsou obě tato auta srovnatelná.

Integrovaný obytňák se po nárazu v podstatě rozpadl.
Video: Crash testy prošly i obytné vozy. Výsledky jsou katastrofální

Na výsledek čínského auta mají nepochybně vliv znalosti expertů ze švédského Volva. Značka Lynk&Co, totiž stejně jako samotné Volvo, nyní náleží do čínského koncernu Geely.

Zkušební komisaři ocenili zejména tuhost karosérie, která poskytovala dobrou ochranu cestujícím při nárazu vozíku do boku auta a také při bočním střetu s kůlem. Dobře je v autě také chráněna krční páteř cestujících.

Na pět hvězdiček při aktuálním kole testů dosáhly také vozy Audi Q4 e-tron, Subaru Outback a "vodíková" Toyota Mirai.