Citroën Méhari je auto, které se dá určitě pokládat za jeden ze symbolů doby, kdy se bořilo konzervativní vidění světa. V období, kdy se představil (na golfovém hřišti v lázeňském městě Deauville, totiž ve Francii zuřily studentské bouře.

Na vnějšek i vnitřek tohoto pozoruhodného automobilu se můžete podívat do naší fotogalerie.

I auto samo je tak trošku revoluční. Jednak svým designem a jednak použitým materiálem na karosérii. Tvůrci zvolili plast ABS (což je akrylonitrilbutadienstyren).

Název Méhari, jak Citroën uvádí v tiskové zprávě, pochází z mužského jména Méhari, což je označení pro dromedáry, tedy jednohrbé velbloudy žijícív severní Africe a na Sahaře. Tato zvířata jsou známá svými terénními schopnostmi, odolností a střídmostí. Jsou schopná přepravovat zboží i cestující na dlouhé vzdálenosti.

Na historické záběry vozu v jízdě se můžete podívat zde:

| Video: Youtube

Současně ho bylo možné využívat mnoha různými způsoby. Část jeho podlahy lze  totiž přeměnit na opěradlo, takže je možné přidat dvě zadní sedadla a do vozu se vejdou až 4 cestující.

S udržováním čistoty nebyl vzhledem k použitému materiálu žádný problém. Stačilo pouze ostříkat hadicí jak vnějšek, tak vnitřek. Také opravy nevyžadovaly žádné velké operace. Karosérie se skládala jen z 11 dílů, které se daly snadno odmontovat a vyměnit.

Využila ho armáda i filmaři

Auto měřilo na délku jen 352 centimetrů a jeho hmotnost činila 570 kilogramů. Proto na jeho pohon postačoval dvouválec s objemem 602 cm3.

Ve výrobě vydrželo Mégari skoro dvacet let a bylo vyrobeno 144 953 kusů. Z toho 1 213 s pohonem všech kol. Zákazníci si mohli za celou dobu zvolit jen tři verze, včetně dvou limitovaných edic. Ty byly uvedeny na trh v roce 1973. Nejprve šlo o Méhari Plage s prázdninovým vzhledem v křiklavě žlutém provedení, která se prodávala ve Španělsku a Portugalsku. A poté byl v dubnu 1983 na francouzský, italský a portugalský trh uveden Méhari Azur. Jelikož ho vzniklo pouhých 700 kusů je samořejmě sběrateli velmi ceněn.

Kromě toho existovala varainta pro francouzskou armádu. Ta si v letech 1972–1987 objednala celkem 11 457 kusů. Méhari se ale také používal jako sanitní vůz. Zanechal také významnou stopu v kinematografii. Zahrál si totiž třeba ve ve u filmu Četník ze Saint Tropez s Louisem de Funèsem.