Offroadový závod vedený marockou pouští je unikátní hned z několika důvodů. Jedná se o klání určené pouze ženám, jedinou událost svého druhu. Co je však ještě zajímavější, účastnice smějí používat jen tradiční navigační techniky, tedy kompas a mapu v měřítku 1:100 000. Povoleny nejsou GPS přístroje, mobilní telefony, dokonce ani dalekohled. Orientační smysl je tedy alfou a omegou úspěchu.

Na snímky dokumentující atmosféru závodu se můžete podívat do naší fotogalerie.

Každým rokem na pilotky z desítek zemí na světě čeká šest etap závodu o celkové délce zhruba 2 500 kilometrů. Trasy vedou kompletně mimo zpevněné cesty – písečnými dunami, vyschlými koryty řek a kamenitými pláněmi severní Sahary. Na stupních vítězů stane tým, který projede všemi kontrolními stanovišti a zároveň urazí co nejmenší vzdálenost mezi nimi. Za vynechání checkpointu a žádost o technickou asistenci se posádkám udělují trestné kilometry. 

Stojí za povšimnutí, že v závodu pravidelně exceluje crossover Duster rumunské automobilky Dacia. V letošním, již 31. ročníku obsadil ve své kategorii dokonce všechny tři stupně vítězů. Vítězné vavříny si odnesla marocká posádka s číslem 310, již tvořily Hajar El Bied a Malika Ajaha, obě zaměstnankyně Renault Group Maroc. Vyhrály v závodu již podruhé v řadě, a to navzdory drsným podmínkám, mezi nimiž nechyběla ani písečná bouře.

Dacia Duster se nemusí zdržovat je na silnicích
Pokrok jen v mírných mezích: Přesto je Dacia Duster po faceliftu citelně lepší

Stříbrná a měděná pozice patřily posádkám 301 a 304, opět ve vozech Dacia Duster. Tým 301 tvořený psychiatričkou Marií Dumas a finanční ředitelkou Juliette Crépin v rallye závodil poprvé a svou účastí podpořil marockou nevládní organizaci ASF, která již třicet let pomáhá svobodným matkám hledat stabilní zaměstnání. Třetí vítězný Duster s číslem 304 sedlaly Sabine Bonnet, konzultantka pro školení, a Isabelle Radenac, inženýrka telekomunikací. Jejich cílem je propagovat hodnoty sportovního chování a odpovědnosti vůči planetě. 

Historie Rallye Aïcha des Gazelles

První ženský závod rallye uspořádala v roce 1990 Dominique Serra, prezidentka francouzské sportovní organizace Maïenga. Původním záměrem byla kampaň bojující proti předsudkům v automobilovém sportu. V roce 2009 převzal nad akcí záštitu marocký král Mohammed VI, známý pro svou reformu rodinného práva, která zahrnovala například minimální věk pro sňatek, jasnější pravidla pro polygamii i rozvod a další práva zejména ve prospěch žen.  

Dle slov zakladatelky má Rallye Aïcha des Gazelles silný ekonomický a sociální přesah. Na vítězky nečeká žádná finanční odměna. Veškerý výtěžek je použit k financování vzdělání, péče o sirotky a činnosti mobilních lékařských týmů pečujících o obyvatele odlehlých částí Maroka.  

Pokud jde o otázky životního prostředí, má akce svůj vlastní Výbor pro sociální a environmentální odpovědnost. Od roku 2010 je Rallye Aïcha des Gazelles du Maroc jedinou automobilovou sportovní soutěží na světě, která získala normu ISO-14001 definující požadavky, jak podporovat ochranu životního prostředí a prevenci znečišťování v rovnováze s ekonomickými potřebami organizace.