V zásadě by se dalo říci, že reklamním fotografům v době socialismu trošku chyběla fantazie. Nebo možná těm, kteří si podobné fotky objednávaly a dávali mužům či ženám s fotoaparátům zadání.

Podívat se na ně můžete do naší fotogalerie.

Každopádně se dnes občas nelze při prohlížení těchto obrázků ubránit úsměvu. Někdy to spíše než pózování vypadá, že křehká mladá paní či slečna se snaží roztlačit nepojízdný vůz. Jinde jde zase o téměř absurdní scény: Například, když je na fotografii zachycen rozradostnělý mladý pár s hollywoodským zjevem, který právě přijel do přístavu s luxusními jachtami ve své Škodě 1000 MB.

Případně, když žena oblečená v módních šatech s tygřím vzorem u typické horské roubenky neodolá pocitu štěstí při pohledu na novou Škodu 120 a radostně si poskočí.

V případě reklamy na Škodu 120 GLS (v naší galerii jde o osmý snímek), se pak leckdo se současným vnímáním světa nemůže ubránit dojmu, že u vozu pózují dámy, které se kromě řízení věnují také nejstaršímu lidskému řemeslu.

Zajímavé je, že na pohledné mladé lidi při tvorbě reklamních fotografií vsázeli také činitelé ve vedoucí zemi tehdejšího socialistického tábora - v Sovětském Svazu. I v reklamách na vozy Lada lze tedy spatřit čtyři dobře rostlé slečny nebo dvojici dívek, které se s nadšením za příslušným sedanem vrhají do mořských vln. V reklamě na Moskvič dokonce účinkuje větší skupinka mládeže, o jejíchž členech by se stěží dalo říci, že jsou ve svém zaměstnání vzorem ostatním pracujícím.

Reklama na vozy Wartburg také v tomto směru nevybočovala. Jiné to ovšem bylo v případě některých propagačních materiálů na další východoběmecké výrobky - Trabanty. Na jednom snímku tak vidíme ustaranou ženu, kterak vleče k vozu s duroplastovou karosérií těžký nákupní košík. Na dalším se zase řemeslník snaží naložit do interiéru vozu Trabant 601 Universal (možná jde dokonce o verzi de Luxe) malířské štafle.

Pracující lid nepochybně opěvuje i poslední snímek v galerii, který zachycuje dívku vezoucí se na kupce slámy na korbě čtyřtaktního Trabantu pick-up. Z očí jí ale vyzařuje něco úplně jiného než nadšení z dobře odvedené práci na poli.