Unikátní možnost seznámit se s technikou použitou v novém souěžním speciálu Fabia RS Rally 2 připravili novinářům technici z oddělení Škoda Motorsport.

Podívat se na ni můžete v naší komentované fotogalerii.

Nejprve teoreticky u vystavených jednotlivých součástek vozu a posléze i v praxi. Konkrétně na sedačce spolujezdce vedle opětovného mistra ČR Jana Kopeckého, který měl k dispozici tři kilometry uzavřených silniček v podhůří Šumavy.

I když pravidla pro soutěžní vozy kategorie Rally 2 se nezměnila, přesto se po technické stránce Fabia RS Rally 2 od dosud používané Fabie Rally2 evo docela zásadně liší.

Například vzhledem k použití nového motoru (jeho blok je v zásadě shodný s tím, který je třeba v Octavii RS - typové označení EA888) musel být přepracován a zvětšen chladící systém. Čtyřválcový přeplňovaný motor má objem 1 620 cm a dosahuje výkonu přibližně 214 kW (289 k). Maximální točivý moment 430 Nmje oproti předchozí generaci k dispozici v širším rozsahu otáček.

K novému motoru přiřadili ve Škodě také nové turbodmychadlo. "Zjistili jsme že nejvíce bude vyhovovat to, které se montuje i do klasických modelů značky Porsche…"

Jediný existující exemplář nové Fabie WRC stál při "Barumce" v otrokovickém depu
Nová Fabia RS Rally 2 už má povolení závodit. Zájem o ni je obrovský

Změnilo se rovněž sání a místo plochého vzduchového filtru se používá kuželovitý. Zvláště hrdí jsou technici na řešení brzd. Ve vnitřní části třmenů jsou totiž použity speciální pohyblivé elementy, které i při nestejnoměrně opotřebované brzdové destičce umožňují pilotovi závodního speciálu pociťovat na pedálu stále stejný odpor. Díky tomu se mu snáze dávkuje brzdný účinek v jednotlivých jízdních situacích po celou dobu závodu.

"Nejsme první, kdo tento systém použil, ale v případě závodních aut se jedná o premiéru," dozvěděl jsem se od jednoho z inženýrů Škody Motorsport. S ohledem na větší šířku karosérie a delší rozvor musel být optimalizován také podvozek. Tlumiče dostaly větší zdvih.

Škoda vymyslela také nový způsob integrace ochranného rámu do karosérie, který se skládá z 35,8 metrů trubek různého průměru a tloušťky stěn. Ochranná klec se přivaří k podvozku ještě během stavby karoserie a teprve poté se k ní připevní boční panely a střecha. Hlavním cílem tohoto postupu je vyšší přesnost, lepší spojení trubek s karoserií a lepší přizpůsobení trubek karoserii.

Odolnější při havárii…

Závodní speciál samozřejmě nemá airbagy, přesto umí posádku téměř dokonale ochránit před zraněními při havárii. Kromě závodních sedadel s integrovanou ochranou hlavy a šestibodovými bezpečnostními pásy má také propracovanou ochranu v případě bočního nárazu. Mezi vnějším pláštěm dveří a interiérem se nachází struktura pohlcující energii, která se skládá z absorpční pěny a dveřních panelů z kompozitních materiálů. Složení kompozitních panelů je předem určeno: pět vrstev uhlíkového kompozitu a jedna vrstva kevlaru, přičemž kevlarová vrstva je nejblíže posádce, aby při nehodě chránila před případnými ostrými úlomky uhlíkových kompozitů.

Konstruktéři se snažili rovněž vymyslet řešení, která usnadňují a urychlují jezdci ovládání vozu. Například startovací tlačítko je nyní přímo na volantu, na řadicí páce sekvenční pětistupňové převodovky je tlačítko, kterým se snadno a rychle dá odblokovat možnost zařazení zpátečky.

Premiéru doprovázela ohňová show
Zčásti stejné, ale v mnohém jiné: Osm zásadních rozdílů mezi Fabií IV a RS

Fabii RS Rally 2 ještě letos uvidí diváci na některé z menších rallye. Skutečný křest ohněm pak u několika špičkových soukromých týmů zažije při lednové Monte Carlo.

Přestože zájem o vůz je aktuálně obrovský, do konce roku jich vzhledem k přetrvávajícímu nedostatku potřebných dílů nestihnou v továrně Škody Motorsport vyrobit maximálně deset.

A jaké byly pocity z jízdy s Janem Kopeckým? Úžasné. Je neuvěřitelné, jak precizně rychlou stopu dokáže zvolit v každém typu zatáčky. Současně bylo cítit, jak si s novým, velmi stabilním a skvěle ovladatelným vozem rád hraje. "Každý rok na podzim se účastním řady různých akcí, které s motorsportem souvisejí. Nejradši ale mám právě tyto, při nichž můžu za volant," svěřil se.